Xiaomi stara się mieć w ofercie wszelką elektronikę, jaka może być w danym okresie popularna. Na całkiem bogatej liście smart home brakowało jednak typowego smart ekranu. Owszem, był już model Xiao Ai Touchscreen Speaker Box, ale była to raczej miniaturową wersją do sypialni. Pora na stację do salonu. XiaoAI Touchscreen Speaker Pro 8 ma być rywalem dla Amazon Echo Show i Google Nest Hub. Oczywiście w dużo niższej cenie i na początek z przeznaczeniem na rynek chiński.

XiaoAI Touchscreen Speaker Pro 8 smart głośnik

XiaoAI Touchscreen Speaker Pro 8

Moduł XiaoAI Touchscreen Speaker Pro 8 to pierwszy smart ekran i smart głośnik w jednym od Xiaomi. Ma bazować na tej samej platformie, co jego mniejszy, nieco bardziej uproszczony wariant. To generalnie sprzęt do obsługi inteligentnego domu z wizualnym interfejsem. Jak sama nazwa wskazuje, przekątna wyświetlacza ma 8 cali. To kategoria średnia, ale na razie nie wiadomo, czy marka wprowadzi za jakiś czas większą jednostkę z ok. 10 calami. Tak robią zachodni giganci. Posiadają kilka wariantów tego typu urządzeń. W XiaoAI panel jest oczywiście dotykowy i ma 1200 x 800 pikseli.

Oprócz ekranu jest też głośnik z 50.8 mm 10W i trzema subwooferkami. Powinien grać wystarczająco głośno, ale nie wiem w jakiej jakości. Obiecane jest DTS audio i parowanie ze platformami iOS lub Androidem. Będzie też technologia far-field, a więc mikrofony wyczuwające polecenia z dowolnego miejsca pokoju. Pewnie nasłuch poradzi sobie też z komendami w trakcie hałasu, m.in. odtwarzanej muzyki. Głośnik umieszczono w nóżce, więc powinien grać częściowo i w naszym kierunku. Większa część skierowana jest jednak na tył. Muzykę będziemy uruchamiać przez Wi-Fi 802.11ac lub Bluetooth 5.0. Oprócz sterowania ekranowego (zapewne też z poziomu smartfona) będzie też kontrola głosem oraz fizyczne przyciski na obudowie.

XiaoAI Touchscreen Speaker Pro 8

XiaoAI z asystentem głosowym

Smart ekran od Xiaomi ma używać chińskiego asystenta głosowego, więc będzie pod tym względem użyteczny praktycznie wyłącznie dla Chińczyków. Będzie można ustawić alarm, sterować smart home i podglądać wiadomości, pogodę, przypomnienia i powiadomienia z popularnych serwisów, ale do pełnej obsługi przyda się znajomość języka. Przez kamerkę uda się też wykonać połączenia video, więc ogólnie funkcji jest sporo. W naszym regionie (mam na myśli rynek zachodni) lepsze będą modele z Alexą lub Asystentem Google. Może droższe, ale praktyczniejsze. Na razie Xiaomi nie myśli o bezpośredniej rywalizacji na tych rynkach. Skupia się na własnym. Teoretycznie można na tym obejrzeć też filmy, ale chyba lepiej sprawdzi się tryb cyfrowej ramki na zdjęcia.

XiaoAI Touchscreen Speaker Pro 8 wyceniono na 499 jenów, czyli lekko ponad 70 dolarów. Producent nie bawił się w różne odmiany kolorystyczne obudowy i proponuje tylko jedną – białą. Można powiedzieć, że taki hub był brakującym elementem w ekosystemie smart home Xiaomi. Sprzedaż w Chinach ruszy 18 grudnia. Nie ma informacji o globalnej premierze, a to pewnie z uwagi na brak wystarczająco dobrego asystenta pod klientów w Europie. Uniwersalna nakładka ekranowa może jednak być użyteczna i bez asystenta, więc taki niedrogi kontroler wnętrza powinien odpowiednio współgrać z posiadanym wyposażeniem. Zwłaszcza, gdy moduły w mieszkaniu integrują się z systemem Xiaomi (marka ma bogatą ofertę takowych).

źródło