Withings BPM Core – smart ciśnieniomierz z EKG

8 Sty 2019

Smart zegarek Withings Move EKG to nie jedyny nowy produkt marki, w którym zmieszczono elektrokardiogram. Producent odświeżył też inteligentny ciśnieniomierz BPM (Wireless Blood Pressure Monitor). Urządzenie to nie będzie już tylko bezprzewodowym ciśnieniomierzem z aplikacją na smartfon, bo zbada też pracę serca przez EKG i cyfrowy stetoskop! Kilka funkcji w jednym gadżecie, który mocujemy na ramieniu. Dzięki temu przeznaczenie dla zdrowia ma być jeszcze efektywniejsze.

Withings BPM Core - smart ciśnieniomierz z EKG

Withings BPM Core – ciśnienie, EKG i stetoskop

Withings BPM Core zaprezentowano na targach CES 2019 w Las Vegas. Demonstracje dotyczą na razie pomiarów bez certyfikacji FDA i CE, ale procedura ich uzyskania już trwa, więc zanim wyrób trafi na rynek w drugim kwartale 2019 roku, wszystko powinno być już zweryfikowane, a sprzęt uzyska pozwolenie na użytkowanie (względy bezpieczeństwa). Podobnie dzieje się wobec wspomnianego smartwatcha. W obu sprawdzane są zwłaszcza pomiary elektrokardiogramu.

W sumie w module są aż trzy funkcje medyczne: pomiar ciśnienia, badanie EKG oraz odsłuch pracy serca przez stetoskop. Wszystkich można użyć na raz, by cała analiza stała się pełniejsza. Wątpię, by zastąpiło to profesjonalne badania w gabinecie, ale ich jakość powinna być wystarczająca do wykrycia nieprawidłowości. W domowych warunkach można się regularnie badać, a w razie rozpoznania pewnych symptomów, udać się do specjalisty i zweryfikować podejrzenia. Wszystkie odczyty trafią oczywiście do aplikacji Health Mate, gdzie już od dawna można przesyłać dane na temat zdrowia z innych urządzeń Withings, np. ze smart wag, mat analizujących sen, czy termometrów. Na obudowie jest też ekran z diod LED, więc podstawowy przekaz zobaczymy też bez łączenia z ekranem telefonu.

Withings BPM Core - smart ciśnieniomierz z EKG

Withings BPM Core – domowy lekarz

Każda z trzech opcji jest też dostępna niezależnie, więc nie trzeba każdorazowo robić pełnego badania ze wszystkimi czujnikami. Jeśli jednak zdecydujemy się użyć pełni potencjału to taki pomiar potrwa półtorej minuty (w tym 20 sekund dla EKG, w którym trzeba przyłożyć drugą rękę do sensora i zamknąć obwód). Trzeba przyznać, że nowy BPM Core to jedno z ciekawszych obecnie smart narzędzi do monitorowania stanu zdrowia, zwłaszcza układu sercowo-naczyniowego. Wraz z aplikacją powinno być w stanie wykrywać schorzenia, m.in. migotanie przedsionków. Stetoskop jest w stanie wykrywać zastawkowe choroby serca (wymagające operacji). Niewykluczone, że poprawianie algorytmów jeszcze usprawni zakres funkcji, a te mogą trafiać do klientów poprzez aktualizacje softu.

Niestety nie będzie to tanie urządzenie. Withings wyceniło je na 250 dolarów. Zaletą posiadania takiego urządzenia w domu jest szansa na regularne pomiary, a nie tylko okresowe badania w punkcie medycznym. Całą historię zapisów (także nagrania audio z pracy serca) można pokazać lekarzowi, który będzie miał od razu dostęp do wielu danych.

źródło: Withings.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *