Toshiba Symbio – monitoring i smart głośnik z asystentem

6 Sty 2018

Toshiba Symbio smart hub kamerka

Powoli możemy się przyzwyczajać do smart stacji, które będą towarzyszyć nam w mieszkaniach. Wczoraj Google przekazało efektowną informację, że od 19 października sprzedawał taki sprzęt średnio raz na sekundę! Popularność inteligentnych głośników wyprzedziła segmenty AR/VR, czy wearable. Dlatego mnóstwo producent chce być w tej sekcji obecne. Powstają nawet hybrydy rozszerzające funkcjonalność takich wyrobów. Toshiba Symbio to połączenie kamerki monitorującej dom oraz huba z Alexą do obsługi nowoczesnych gadżetów w smart sieci.

Toshiba Symbio jest wielozadaniowym sprzętem, chcącym zaoferować dużo więcej niż wyglądający przy nim banalnie Amazon Echo. Stacja ta ma być kompleksowym modelem, czyli oferującym wszystko co potrzebne we współczesnym, nowoczesnym domu. Mamy to monitoring przez kamerkę, czyli podgląd sytuacji w pomieszczeniu. Współpracę z czujnikami, np. detektorami dźwięku (rozszerzającymi “obserwację”), ale też rodzaj interkomu, huba dla smart urządzeń kompatybilnych ze standardami łączności Z-Wave lub Zigbee.

Toshiba Symbio smart hub kamerka

To w zasadzie nie pierwszy taki kombajn, ale nie ma ich na rynku zbyt wiele. Smart głośniki konkurencji spokojnie połączymy z zewnętrznymi elementami, w tym także kamerkami IP, ale japoński producent chce wszystkie podstawy pomieścić w jednej obudowie. Taki strażnik ma przez to zyskać nieco więcej już na starcie. Toshiba przygotowała oczywiście aplikację mobilną Toshiba Smart Home na iOS oraz Androida i to właśnie ona posłuży do tworzenia relacji, akcji i konfiguracji huba, ale też zdalnej osbługi. Symbio ma pozwolić na obsługę oświetlenia, odtwarzaczy muzycznych, inteligentnych zamków, termostatów i wiele innych – wszystko w opcji na odległość, czyli również spoza domu.

Specyfikacje? Całkiem przyjemne. Kamerka 1080p z szerokim kątem, wsparcie asystentki Alexa (choć nie sprecyzowano co będzie jej wolno – wyczuwam, że przez aplikację nie będzie żadnych ograniczeń), no i budowa podstawowych scen, które rozbudują właściwości monitorowania i pilnowania naszego mienia. Asystentkę Amazona wykorzystamy też do zadawania pytań (w konkretnych językach). Brakuje tylko informacji o wbudowanym głośniku, tj. jakiej jest jakości. Produkt pojawi się na targach CES 2018, ale już teraz jest dostępny w przedsprzedaży (na razie tylko na Amazonie). 250 dolarów to więcej niż konkurencyjne smart głośniki, ale, mamy tu 6 w 1: kamerkę, smart głośnik, Alexę, interkom (dwustronne audio), detektor dźwięku i smart hub. Kolejny ciekawy projekt dla Internetu Rzeczy.

źródło: Toshiba

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *