TomTom Go Premium z IFTTT dla Internetu Rzeczy

1 Kwi 2019

Systemy nawigacyjne do samochodów muszą walczyć z podobnymi rozwiązaniami w smartfonach. Wymusza to wdrażanie nowych funkcji, by sprzęt opłacało się kupić. Wciąż niezależne nawigacje mają wzięcie z uwagi na kompleksowość uług. Zawodowi kierowcy wybierają właśnie takie urządzenia, bo są pewniejsze, częściej aktualizowane i nie drenują baterii telefonu. TomTom sprzedał już na świecie 100 milionów tego typu wyrobów i z tej okazji wprowadził nowy model Go Premium. Ma integrować się z Internetem Rzeczy przez serwis IFTTT.

TomTom Go Premium IFTTT

  TomTom Go Premium z If This Then That

Nawigacja TomTom Go Premium ma oferować komplet klasycznych funkcji, ale rozszerzyć je o integrację z IFTTT. TomTom chce uwzględnić w całym procesie nawigowania także ten ostatni etap, czyli dojazd do domu. Zbliżenie się do mieszkania ma aktywować akcje powiązane ze smart domem, automatyzując część działań. Chodzi o lepszą współpracę z Internetem Rzeczy, a głównie jego sekcją smart home. Interakcja ma włączyć GPS do współdziałania z wybranym scenami w naszym domu. Mechanizm ten jest już znany i wykorzystuje geofencing, czyli aktywację działań na podstawie lokalizacji.

Koncepcja geofencingu jest znana i stosowana od wielu lat. Teraz trafia do nawigacji GPS. Co możemy dzięki temu osiągnąć? Przygotować garaż do wjazdu zanim dojedziemy pod budynek (żeby nie czekać). Aktywować scenę wejściową do budynku, czyli np. odsłonięcie rolet i zapalenie świateł, a nawet grzanie lub chłodzenie, gdy wyruszamy z pracy (dają czas na przystosowanie wnętrza na nasz przyjazd). Podobnie można zbudować akcje wyjazdowe, automatyzują wszytko w odwrotną stronę, zamykając dom (jeśli jest smart zamek), czy uzbrajając system ochrony. Wszystko zależy czym dysponujemy w inteligentnym domu i czy nasze smart moduły też mają kanał w IFTTT.

TomTom Go Premium współpracuje też z asystentkami Alexa i Siri, kalendarzem, czy termostatami Nest. Rozwiązań dla IFTTT jest sporo, więc samochód (podróż nim) można połączyć nawet z iRobotem odkurzającym dom. Wyjazd z domu może uruchomić sprzątanie. Poszczególne akcje stworzymy indywidualnie. Trzeba tylko wiedzieć jak budować receptury w If This Then That. Nawigację można sparować z apką TomTom MyDrive na smartfony, aktualizować przez Wi-Fi, a także ustawiać pamięć lokalizacji dla zaparkowanego auta (ze wskaźnikiem przez telefon). W Europie mają być oferowane dwie wersje: z 5- i 6-calowym ekranem. Cena odpowiednio prawie 330 (1499 zł) i 380€ (1699 zł).

źródło: TomTom

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *