Tłumacz w Google Home po polsku!

6 Lut 2019

Podczas targów CES zapowiedziano funkcję tłumacza w czasie rzeczywistym poprzez Asystenta Google. Smart głośniki Google Home miały zyskać  ciekawą opcję translacji z wygodnym interfejsem głosowym. Dziś tryb ten trafił na urządzenia i działa także z uwzględnieniem języka polskiego! Choć asystent od Google przemówi w naszym języku na głośnikach dopiero za jakiś czas (dostęp mają wybrani) to już teraz można sprawdzić jak wirtualny pomocnik zabrzmi na Home w języku polskim.

Asystent Google tłumaczem w czasie rzeczywistym

Asystent Google tłumaczem

Dzisiaj przetestowałem funkcję na moim Google Home Mini. Początkowo bawiłem się w tłumaczenia z angielskiego na hiszpański, ale szybko (i przypadkowo) odkryłem, że można tłumaczyć także z polskiego na aż 26 innych języków. Niestety na razie aktywacja Google Assistant Interpreter dostępna jest tylko w języku obcym, więc aby tłumaczyć z naszego na obcy należy rozpocząć np. frazą: “Interpret from Polish to Spanish”. W przyszłości, jak już na Home będzie dostępny język będzie nieco łatwiej bo uruchomienia zadziała też na inne polecenia: “pomóż mi mówić po hiszpańsku”, “niemiecki interpretator” (o ile Google nie zastąpi tego długiego słowa określeniem “tłumacz” – wtedy zadziałała by też komenda w stylu: “bądź moim niemieckim tłumaczem”). Aby usłyszeć asystenta tłumaczącego po polsku trzeba oczywiście przemówić do niego w języku obcym.

System tłumaczeń działa na smart głośnikach Google Home, ale też smart ekranach. Na tych drugich widać tłumaczone teksty, więc rozwiązanie jest ciekawsze. Przypomnę, że już wcześniej funkcje tłumacza były w smart głośnikach dostępne, ale trzeba było za każdym razem budować polecenie dla przetłumaczenia frazy lub zdania. Teraz wszystko wygląda lepiej, bo możemy po prostu mówić i słuchać przetłumaczonej odpowiedzi. Procedura jest prosta, a przed tłumaczeniem asystent przedstawia nam jak to działa. Po charakterystycznym dźwięku podajemy tekst, który chcemy przetłumaczyć. Kończymy frazę stop/exit/quit (lub polskimi odpowiednikami jak już będą dostępne).

Asysten Google tłumacz Google Home

Tak tłumacz wyglądał wcześniej. Teraz jest szybszy i ciągły.

Jakie języki są obecnie w bazie startowej? Pośród 26 języków są: czeski, duński, holenderski, angielski, fiński, francuski, niemiecki, grecki, hinduski, węgierski, indonezyjski, włoski, japoński, koreański, mandaryński, polski, portugalski, rumuński, rosyjski, słowacki, szwedzki, tajski, turecki, ukraiński i wietnamski. Oczywiście tłumacz nie działa idealnie, ale działa. Nie przetłumaczył mojego imienia na polski, a część odpowiedzi jest tłumaczona zbyt dosłownie. Możliwe, że to z powodu braku wsparcia dla języka polskiego w głośnikach. Liczę, że wszystko się poprawi, gdy asystent na Google Home będzie już rozmawiał po polsku.

Tryb interpretacji był dostępny wcześniej na smart słuchawkach Pixel Buds. Potem pojawił się na innych modelach słuchawek, a teraz trafił do smart głośników Google Home.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *