Tile Sticker i update lokalizatorów Bluetooth

8 Paź 2019

Tile – prekursor i chyba lider segmentu smart lokalizatorów – odświeża rodzinę swoich znaczników. Ekosystem nowych lub odświeżonych urządzonek na Bluetooth to teraz modele: Slim, Pro, Mate oraz Sticker. Ten ostatni to najmniejszy z całej oferty i prawdopodobnie bezpośredni konkurent dla nadchodzącego rywala od Apple. Oczywiście jeśli wierzyć przeciekom, a te oparte są o kod oprogramowania iOS. Przyjrzę się dziś zwłaszcza “Stickerowi”, ale sprawdzę też zmiany pozostałych odmian.

Tile Sticker

Tile Sticker jest najmniejszy

Sticker od Tile to obecnie najmniejszy z lokalizatorów BT w portfolio marki. Ma pastylkowaty kształt i niewielkie rozmiary, pozwalające przyczepić go do zdecydowanie większej gamy produtków i przedmiotów. Im mniejszy taki gadżet, tym lepiej. W tej kategorii małe gabaryty mają ogromne znaczenie i producent na pewno skupia się z generacji na generację na zmniejszaniu rozmiarów swoich produktów. Tile Sticker – jak sama nazwa wskazuje – ma być przyklejanym modulikiem. Do tego ma wodoszczelną konstrukcję. Można go zatem mocować do obiektów narażanych na zamoczenie, np. hulajnogi.

Wcześniejsze propozycje Tile (i kilka tych nowszej generacji) umożliwiały raczej podczepianie modulików do bardzo konkretnych przedmiotów. Wsuwało je się do kieszeni lub mocowało przez otworek niczym brelok. Sticker ma więcej opcji. Klej nie jest idealny, ale praktyczniejszy, zwłaszcza, że przygotowany z firmą 3M. Sticker ma 27 mm średnicy i 7.3 grubości. Wciąż spory, ale na ten moment ciężko zejść z gabarytami. Producent obiecuje, że jeśli przykleimy gadżet to czystej i równej powierzchni to będzie ona trzymała się od 3 do 5 lat. Usuniemy go podobnie do haczyków ściennych (jeśli wiecie o czym mowa). Trudno powiedzieć, co z wielokrotnym użyciem. Może 3M będzie sprzedawało naklejki specjalnie dla Tile?

Dwupak Stickerów wyceniono na 40$, a dopłacając 20 otrzymamy cztery sztuki. Wychodzi 15 lub 20 za znacznik, czyli najtaniej w całej ofercie. Bateria wewnątrz ma wytrzymać nawet 3 lata prac. Zasięg Bluetooth to aż 45 metrów (między Tile a smartfonem z aplikacją).

Tile Slim, Mate i Pro

Tile Slim, Mate i Pro

Oprócz nowego Stickera są też trzy już znane warianty lokalizatorów Tile: Slim, Mate i Pro. Największe zmiany w designie widać u Slim. W zeszłym roku płytka była bardziej kwardatowa. Teraz przypomina nieco kartę płatniczą, co oczywiście nie jest przypadkowe. Ma dzięki temu łatwiej wsuwać się do portfela, gdzie zwykle trzymamy karty. Powinna też lepiej pasować do wsuwek bagażowych itd. Zasięg to 60 metrów – dwa razy więcej niż poprzednio. Tyle samo ma też nowy Mate. Udało się też dwukrotnie wzmocnić dźwięk alarmu. Obudowa jest wodoszczelna, a bateria podziała 3 lata. Cena to 30$.

Tile Mate i Pro też nieco poprawiono. Ten pierwszy praktycznie wizualnie się nie zmienił. Pro z kolei stracił teksturową powierzchnię. Nie ma też już nazewnictwa Sport i Style. Są po prostu czarne i białe odmiany. W najdroższym wariancie zaoferowano aż 120 metrów zasięgu. Te dwa modele są odporne na wodę, ale nie tak wodoszczelne jak Slim i Sticker. Mają za to wymienne bateryjki. Kosztują odpowiednio 25 i 35 dolarów. Są też multipaki różnych modeli nowego kwartetu. Wciąż w bazie funkcji jest też crowdsourcingowe namierzanie, czyli pomoc innych użytkowników. Wciąż wszystko opiera się o Bluetooth. Apple ma przygotować rywala z ultra-wideband (UWB) – precyzyjniejszym, ale ograniczonym do wspólnej sieci (tylko z iPhone’ami). Tile współpracuja z iOS oraz Androidem.

źródło: thetileapp.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *