Staedtler Noris – rysik wyglądający jak ołówek

26 Cze 2018

Już od dawna producenci rysików starają się przekonać nas, że ich “patyczki” wiernie imitując realne pisaki. Mowa zarówno o odczuciach w ręce, jak i wirtualnym tuszu (poziomy siły nacisku, grubości linii, czy coraz mniejsze lagi). Propozycji jest coraz więcej, a tematem zainteresowało się nawet Apple. Dzisiaj prawie każda większa marka produkująca tablety oferuje odmiany z rysikami. Ostatnio do tej rodziny dołączyły Chromeboki. Dla nich własny rysik przygotował Staedtler, czyli wytwórca ołówków “analogowych”.

Staedtler Noris Chrome OS

Celowo użyłem wyżej tego określenia, bo tak w zasadzie można nazwać klasyczne narzędzie przy jego cyfrowej wersji. Staedtler to znana firma, ale nie z tego segmentu. Czy producent przewiduje straty i niższy popyt na tradycyjne pisaki? Raczej nie, ale widzi potencjał w nowym segmencie. Nowy rysik Noris to wierna imitacja najbardziej znanego, żółtego ołówka w historii, ale w wersji cyfrowej. Powstał specjalnie dla nowych Chromebooków z dotykowymi ekranami, m.in. pierwszego tabletu z systemem Chrome OS – Acera Chromebook Tab 10. Dałem przykład właśnie tego modelu, bo rysiki najwygodniej używać w formacie zbliżonym do notatnika. Chyba to właśnie zainteresowało firmę Staedtler do rozwinięcia oferty o nowy wyrób (a w zasadzie poszerzenia zasięgu, bo był już wcześniej Noris dla Chromebooka Plus i Chromebooka Pro od Samsunga – działał z większością aplikacji dla S Pen).

Noris faktycznie przypomina zwykły ołówek (jest nawet częściowo drewniany jak jego odpowiednik – wariant #2 pencil), ale zamiast grafitu ma elektroniczne wnętrze. W środku zastosowano rozwiązania Wacom EMR (technologie ElectroMagnetic Resonance) do interakcji z Chromebookami. Stylus ma dzięki temu wszystkie najważniejsze cechy współczesnych, precyzyjnych mazaków cyfrowych: rozpoznawanie opartej na ekranie dłoni, detekcję siły nacisku tipa, a wszystko funkcjonuje bez baterii, więc nie trzeba ładować kolejnego gadżetu i parować go z komputerem. Narzędzie jest promowane wspólnie z Google jako akcesorium edukacyjne, np. dla aplikacji Google Classroom, Jamboard, Squid, Google Kepp, MyScript Calculator i kilkoma innymi. Programów będzie pewnie przybywać.

tekst alternatywny

Nowy Noris będzie kompatybilny z całkiem szeroką bazą Chromebooków. Na liście są modele:

  • Acer Chromebook Tab 10
  • Acer Chromebook Spin 11 (R751T or CP311 models)
  • Acer Chromebook Spin 13 (CP713-1WN
  • Asus Chromebook Flip C213
  • CTL Chromebook NL7TW=360
  • Dell Chromebook 11 convertible (5190)
  • HP Chromebook x360 11 G1 EE
  • Lenovo 500e Chromebook
  • Samsung Chromebook Plus
  • Samsung Chromebook Pro

Cena Staedtler Noris nie została jeszcze podana, ale samsungowa wersja kosztuje 35-40 dolarów. Wiadomo, że rysik zadebiutuje jeszcze latem i będzie sprzedawany w kilku odmianach kolorystycznych: żółtej, zielonej, niebieskiej i czerwonej.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *