Sony XAV-AX8000 z CarPlay lub Android Auto

12 Sie 2019

Systemy CarPlay i Android Auto to dwie chyba najpopularniejsze platformy do samochodów, które obecnie oferowane są praktycznie przez większość marek. Można z nich skorzystać na komputerach pokładowych aut, gdyż są proponowane fabrycznie. Jest jednak kilku producentów, którzy produkują multimedialne odpowiedniki do zainstalowania w prawie dowolnym pojeździe. Pośród nich jest m.in. Sony. Japońska firma regularnie wprowadza nowe generacji i modele takowych urządzeń. Najnowszym jest Sony XAV-AX8000 ze sporym panelem.

Sony XAV-AX8000

Sony XAV-AX8000 – prawie 9 cali

Przekątna wyświetlacza Sony XAV-AX8000 to pierwsze co rzuca się w oczy. System multimedialny chce zaoferować swoje funkcje na ekranie wielkości tabletu. Nie mówimy o “telewizorze” jak z Tesli, ale prawie 9 cali to dużo jak na obecne motoryzacyjne standardy. Fajnie jest mieć panoramiczny wyświetlacz zintegrowany ładnie z deską, ale nie każdy producent jest w tym dobry (patrz Mercedes i jego dziwaczne ekrany za kierownicą jednego z modeli). Czasem wystarczy skorzystać ze slotu na radio i tam wpiąć coś wygodniejszego, zwłaszcza jeśli chodzi o obsługę telefonu i aplikacji.

Sony XAV-AX8000 ma umożliwić korzystanie z obu systemów od gigantów softu: Apple i Google. Obie platformy przeszły ostatnio zmiany. Usprawniono CarPlay, ale i Android Auto doczekało się redesignu. OSy (jest też kompatybilność z WebLink) mają wykorzystać pełnię potencjału na większej powierzchni roboczej (o ile można tak to tu ująć). 22.7 cm przekątnej zainstalujemy przez jeden DIN, więc bardzo uniwersalnie. Kieszeń ma udźwignąć panel, ale też pozwolić podpiąć się do systemu grającego w aucie. Sony wzmocni cztery kanały (55W), dostarczy odpowiedni sygnał i dorzuci equalizer, ale poradzi sobie też z FLAC. Odtwarzacz powinien zagwarantować jakość, ale wszystko zależy od tego, w co wyposażono pojazd.

Sony XAV-AX8000

Systemy mamy obsługiwać wygodnie dzięki regulowanemu kątowi ustawień ekranu. Powinniśmy dopasować ułożenie w trzech kierunkach. Większość czynności dokonamy dotykowo, ale pod spodem jest kilka fizycznych przycisków. Połączenie ze smartfonem odbywa się przewodowo. Na urządzeniu uruchomimy radio, ale też muzykę z telefonu lub przez Bluetooth. Większość standardów i niezbędnych protokołów jest. Jeśli nasze autko posiada kamerkę cofania (niekoniecznie fabryczną!) to podgląd zobaczymy na terminalu Sony. XAV-AX8000 zostało wycenione na 600 dolców, czyli niemało. Premiera dopiero w grudniu.

źródło: Sony

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *