Sony HT-G700 – wirtualne 7.1.2 z belki z subem w 3.1

13 Maj 2020

Ostatnio nieco baczniej przyglądam się soundbarom, zwłaszcza tym nowocześniejszym. Wciąż planuję zakup nowego systemu, by rozbudować go pod 5.1 (zastąpić wysłużone już Logitech). Stworzyłem nawet w miarę aktualną listę interesujących soundbarów na 2020 rok. Co pewien czas zerkam, jakie nowości atakują rynek. Dzisiaj trafiłem na model od Sony. Japońska marka ma bardzo szeroką ofertę belek. HT-G700 jest najnowszą. Będzie imitowało surround przy użyciu zestawu 3.1 (bar + sub). Sprawdzam co potrafi ten sprzęt. Na razie na papierze.

Sony HT-G900 Vertical Surround Engine

Sony HT-G700 – wirtualne 7.1.2 z 3.1

W 2018 roku Sony wprowadziło pierwszy soundbar 3.1 (model HT-ZF9), który oferował Dolby Atmos i wirtualizację przestrzennego dźwięku. W 2020 znajdziemy mnóstwo barów tej marki, w tym rozwiązania z segmentu entry-level, jak i topowe komplety pełnego kina domowego. Sony HT-G700 to mid-range, czyli średnia półka. Jest tu silnik Vertical Surround Engine i w miarę rozsądna cena. Uzyskamy efekty przestrzenności z zestawu stereo + subwoofer przez upscaling i specjalne ułożenie głośniczków w belce. Imersja pojawi się właśnie z uwagi na odpowiedni ich rozstaw, a także wykorzystanie akustyki pomieszczenia. Oczywiście, nie będą to odczucia jak z 5.1/7.1, ale zawsze coś więcej niż normalnie. W specyfikacjach widać wsparcie Dolby Atmos i DTS:X. Silnik Sony ma radzić sobie w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej.

Centralny moduł skupi się na dialogach, co zwykle jest wydobywane przez oddzielny głośnik w systemie 5.1. Ja dziś nie wyobrażam sobie oglądania filmów bez oddzielnego kanału dla głosu. Słychać go wyraźniej, więc i pozostałe efekty mogą być głośniejsze. Ciekawe, jak brzmi to w tym Soniaku. Producent zapewnia, że ich słyszalność będzie odpowiednia. Interpolacja to z kolei opcja zmiany zwykłego sygnału stereo w coś bardziej przestrzennego w odbiorze nawet ze źródeł, które tego nie oferują. Funkcja Immersive AE jest oczywiście opcjonalna. Nie są to nowości, ale fajnie, że pojawiają się szerzej w produktach Sony.

Sony HT-G700 soundbar 3.1

Sony HT-G700 bezprzewodowy streaming

Choć Sony HT-G900 sprawdzi się głównie przy kinie domowym (mowa jest o współpracy z większymi telewizorami powyżej 55 cali – tryb S-Force PRO dopasuje dźwięk do rozmiarów ekranu) to nie zabraknie tu też współpracy z muzyką. Ta zwykle jest dostarczana w stereo, więc komplet 3.1 pod to w sam raz. Sony obiecuje odpowiednią moc. Przygotowano to specjalny tryb Muzyka (są też jeszcze Kino, Głos i Noc). Muzyczne funkcje mają lepiej zrównoważyć audio. Naturalnie, robotę zrobi to wsparcie subwooferem. Do czego Głos? Na przykład do programów publicystycznych i wiadomości. Bluetooth ma ułatwić przesył plików z muzykę drogą bezprzewodową.

Szkoda, że zabrakło funkcji smart. Mam na myśli integracji z asystentami głosowymi, czy protokołami AirPlay. Jeśli chodzi o złącza to jest HDMI eARC/ARC, więc podłączymy niemal wszystko. Od konsol, przez Bluray, aż po dźwięk bezpośrednio z kanałów telewizyjnych. Są HDMI-in i -out. Znajdzie się też optyczny port TV IN. Cena: 600$. Brakuje mi trochę szansy dołożenia tylnych satelitek.

źródło: Sony.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *