Sonos Beam – smart soundbar z Alexą

6 Cze 2018

Sonos Beam

Sonos szykował ostatnio jakąś ciekawą zapowiedź i w końcu mamy oficjalne info. Chodziło o kolejny smart głośnik, ale mniej typowy od reszty oferty producenta. Sonos Beam to inteligentny soundbar, czyli kolejna wariacja głośnika z nowoczesnymi funkcjami. Firma cały czas należy do liderów segmentu głośników WiFi, ale konkurencja mocno naciska, więc producent postanowił wyjść nieco poza ramy swojej typowej oferty i przygotował odmianę dla telewizorów. Czas na kino domowe w wersji smart (nie licząc modeli Playbar i Playbase, ale one ich nie zaliczam do smart). Czy w ten sposób Sonos chce wywalczyć sobie pozycję w walce o główny system audio w naszym pokoju dziennym?

Od razu warto nadmienić, że Sonos nie będzie pierwszym producentem, który eksperymentuje z formatem inteligentnego soundbara. Na rynek zmierzają już dwa takie moduły: Polk Audio Command Bar z Alexą i JBL Link z wbudowanym Android TV i Google Asystentem. Sonos Beam też otrzyma Alexę (potrzebuje obsłudze treści video potrzebuje boxa Fire TV). W niedalekiej przyszłości pojawić się w nim mogą inni wirtualni pomocnicy reagujący na polecenia głosowe. To ciekawa propozycja, zwłaszcza, że firma przespała boom na inteligentne głośniki i teraz nadrabia zaległości.

Sonos Beam

Beam będzie sporej wielkości, ale mieszczącej się w standardach wydłużonych barów pod ekrany TV. Technologie są w takich produktach upakowane w ten sposób, by zmieścić się pod wyświetlaczem odbiornika telewizyjnego, dzięki czemu dźwięk dotrze do nas bezpośrednio spod TV, nie zasłaniając ekranu. Soundbary to jedne z atrakcyjniejszych wizualnie modułów audio, więc połączenie ich z funkcjami smart jest wręcz idealne. Sprzęt ma uprościć oglądanie przez pomoc komend i sterowana głosem. Sonos jest tak pewny sukcesu zaproponowanego rozwiązana, że nie dodał do zestawu żadnego pilota! To ryzykowne na rynkach, gdzie Alexa nie mówi jeszcze w danym języku (chyba, że nie macie problemu z wydawaniem poleceń w innych językach).

Wewnątrz konstrukcji znalazł się nasłuch od Amazona, czyli pięć mikrofonów potrafiących wykryć komendy nawet w trudnych warunkach. Nie będzie problemu z poleceniem z dalszych obszarów pomieszczenia. Z tyłu porty Ethernet i HDMI-ARC oraz optyczny adapter (jeśli telewizor nie obsługuje Audio Return Channel). Oprócz tego jest też kompatybilność z AirPlay 2, czyli pewnie szansa na zbudowanie multi-roomu, ale i odpalanie treści z urządzeń iOS. Oczywiście będzie współpracował z platformą i innymi głośnikami Sonosa, czyli umożliwi rozbudowanie sieci audio w całym mieszkaniu. Beam został wyceniony na 399$ (u nas 1899 zł) i ma wejść do sprzedaży 17 lipca. Do wyboru biały lub czarny, czyli standardowo.

źródło: Sonos

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *