Samsung HW-S60T – smart soundbar z Alexą

22 Maj 2020

Samsung lideruje w segmencie soundbarów, ale raczej głównie dlatego, że przejął kiedyś kilka marek, które posiadały (i wciąż posiadają) w swojej ofercie tego typu produkty. W tym tygodniu koreańska firma przedstawiła dwie belki, w tym jedną na zewnątrz. Dla specjalnego telewizora Terrence o jasności pozwalającej oglądać filmy i programy poza domem. Ja wolę dzisiaj przyjrzeć się modelowi Samsung HW-S60T. To inteligentny soundbar naszpikowany współczesnymi standardami, m.in. Alexą, bocznymi głośniczkami i wbudowanym wooferem.

Samsung HW-S60T - soundbar z Alexą

Samsung HW-S60T – soundbar z Alexą

Samsung przedstawia swój nowy bar jako projekt all-in-one, a więc prawie wszystko mający sprzęt RTV. I faktycznie! W zasadzie, patrząc w specyfikacje, wewnątrz soundbara jest prawie wszystko, czego od takiego wariantu oczekujemy. W środku komplet głośniczków. Mam na myśli zarówno woofer, jak i boczne moduły grające. Urządzenie ładnie się prezentuje, choć raczej głównie na płasko (na grafikach prezentujących ścienne mocowanie dziwnie to wygląda). Sprzęt pokryto materiałem od Kvadrat Design. Estetycznie jest super, a prawdopodobnie wpłynie to też w jakiś sposób na odbiór dźwięku.

HW-S60T to smart soundbar, czyli ma wewnątrz wbudowanego asystenta głosowego. Samsung postawił na Alexę od Amazona. Oznacza to, że moduł zrozumie polecenia głosowe bez parowania ze smart głośnikiem. Z pewnością wykorzystane tu będą mikrofoniki typu far-field. Tu od razu apropos all-in-one, urządzenie posiada tryb muzyczny, czyli streamowanie utworów z popularnych serwisów internetowych. Oczywiście z kontrolą playlist komendami. Spokojnie wykorzystamy też polecenia dla smart domu, uzyskamy odpowiedzi na zapytania itd. Przypominam, że Alexa nie działa jeszcze po polsku. Tryb muzyczny gwarantuje też adekwatne dopasowanie odtwarzania pod ten typ źródła.

Samsung HW-S60T

Samsung HW-S60T z Dolby Audio & DTS

Muzyka to cenne rozwinięcie potencjału soundbara HW-S60T, ale docelowo jest to głównie uzupełnienie kina domowego, czyli sprzęt pod telewizor. Samsung obiecuje Dolby Audio i DTS, więc zbudujemy sobie lepsze nagłośnienie. Teoretycznie wystarczy sama belka, bo jest Samsung Acoustic Beam, czyli panoramiczne efekty, ale w razie chęci podniesienia jakość do prawdziwego surround jest szansa na wykorzystania dodatkowych modułów. Producent oferuje bezprzewodowy system Wireless Surround Kit.

Bezprzewodowo podłączymy zewnętrzny subwoofer SWA-W500, by podnieść basy. Z kolei tylne satelitki wzmocnią efekty przestrzenne. Tutaj mowa o głośnikach SWA-8500S. Będzie to niestety dodatkowy koszt, ale zawsze z czasem można po prostu dołożyć kolejne elementy. Sam soundbar posiada wsparcie funkcji Adaptive Mode, czyli automatycznego optymalizowania dźwięku do wykrytych scen. Wzmocni to np. wokale. Samsung HW-S6oT w pojedynkę wygeneruje wirtualne cztery kanały.

Samsung HW-S60T - soundbar z Alexą

HW-S60T z multi BT i WiFi

Na koniec przejdę jeszcze do portów i protokołów łączności. Kiedyś soundbary bazowały wyłącznie na przewodach. Teraz jest ich mniej, a nawet w ogóle. Tradycyjne połączenie HDMI można zamienić na Bluetooth, bo bar łączy się z kompatybilnym TV także w ten sposób. Naturalnie jest też HDMI w standardzie ARC. Belka posiada również multi BT, a więc możliwość łączenia z dwoma urządzeniami na raz i łatwe przełączanie się między nimi. Optyczny port też jest. WiFi umożliwi łączenie z platformą SmartThings, gdzie można budować sceny, np. te kinowe. Jednym poleceniem Alexy uruchomimy tryb filmowy. W tym czasie, zależnie od stworzonej akcji i posiadanych smart modułów uda się automatycznie zgasić światła, zasłonić okna itd. Cena soundbara HW-S60T to 330$.

źródło: Samsung

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *