Na tegorocznych targach Mobile World Congress w Barcelonie na jednym ze stoisk pojawi się firma Metaio wraz z ST-Ericsson, którzy zaprezentują pierwszy hardware mający usprawnić rzeczywistość rozszerzoną w mobilnych urządzeniach. Augmented Reality zamienia nasze smartfony czy tablety w przewodnik po otoczeniu, który na rzeczywisty obraz nakłada informacje związane z obserwowanymi obiektami, jeśli wcześniej zostały one zawarte w bazie danych to nasza kamerka najeżdżając na obszar przedmiotu/budynku przedstawi różne ciekawe informacje.

Rozwiązanie już działa, dzięki specjalnym aplikacjom możemy skorzystać z rozpoznawania otoczenia np. do poszukiwań apteki, sklepu, bankomatu itp. lub po prostu do zwiedzania miasta. Powstają przewodniki, które potrafią odczytać budowle i miejsca pokazując nam na ekranie różne informacje, które wędrują razem z obrazem podczas kierowania telefonem (jego kamerką) po widocznym krajobrazie.

Firma Metaio znana jest z rozwiązań związanych z rzeczywistością rozszerzoną. Wiedza i doświadczenie Niemców przekuwane jest na produkty software’owe, hardware’owe i mobilne. Technologia marki to możliwości implementacji możliwości Augmented Reality jako pola w aplikacjach, oferując różnego rodzaju moduły np. śledzenie obiektów 3D itp. Metaio wciąż działa na obszarze rozszerzania rzeczywistości o innowacyjne metody.

W ostatnim czasie doszło do umowy między Metaio i firmy ST-Ericsson (globalny dostawca części do urządzeń mobilnych), której efektem jest pierwszy Hardware wspierający Rzeczywistość Rozszerzoną. Tzw. Augmented Reality hardware IP, znany lepiej jako „AREngine” od Metaio, ma być zintegrowany z nadchodzącą mobilną platformą w pierwszy procesor wspomagający wydajność AR na mobilnych urządzeniach.

Nowy chipset ma usprawnić wszystkie aspekty związane z rzeczywistością rozszerzoną, jej wykorzystaniem, przyspieszeniem, wydajnoścą, precyzją i konsumpcją energii, czy przyspieszeniem startu działania. Wszytko to względem obecnie znanych nam rozwiązań stostowanych na wszelkich platformach. Co więcej, AREngine ma umożliwić „całodzienne” korzystanie z Augmented Reality właśnie dzięki oszczędnością konsumowanej przez chipset energii.

Metaio chce, by możliwości AR były już częścią naszego normalnego życia. Wiedzą że rzeczywistość rozszerzona jest wzrastającym trendem w świecie mobilnych technologii (m.in. Qualcomm i Nokia), co musi zaowocować ciekawymi i interesującymi usprawnieniami w  przyszłych smartfonach czy tabletach. Tysiące słów nie przekażą możliwości płynących z rozwiązań AR, jak zrobi to materiał video. Polecam zaznajomić się z niedaleką przyszłością:

źródło: http://www.metaio.com/