Gogle AR mogą niebawem być bardzo ciekawą alternatywą dla ekranów smartfona, ale też większego ekranu laptopa lub desktopowego komputera i to nie jednego, a kilku. Koncepcje przeniesienia rzeczywistych platform do wirtualnego środowiska pojawiają się już od kilku lat. W dodatku dzisiaj w kieszeni nosimy naprawdę mocne jednostki obliczeniowe, którym niebawem Android 10 „Q” uruchomi tryb pulpitu. Połączmy to wszystko, a otrzymamy bardzo interesujący gadżet – Rokid Vision.

Gogle Rokid Vision – Mixed Reality ze smartfona

Obserwuję na rynku dwie strategie podejścia do tematu AR. Pierwsza to niezależne urządzenia, posiadające wewnątrz wszystkie niezbędne moduły do działania całej jednostki. Druga to z kolei wyciągnięcie ich na zewnątrz w postaci „mózgu” na przewodzie. Takie podejście wykorzystuje Rokid Vision, czerpiąc moc z naszego smartfona. I tak każdy nosi go ze sobą, więc dlaczego z tego nie skorzystać? Gogle są wtedy lżejsze, a generowanie desktopu i tak wymaga od nas zasiadania przed biurkiem. Przewód może też prowadzić do kieszeni, więc teoretycznie z mobilnością też nie będzie problemów.

Gogle Rokid Vision Mixed Reality

Rokid Vision przypomina gogle AR, ale producent woli określać je mianem tych Mixed Reality. Łączenia wirtualnych warstw z realnym otoczeniem, co w zasadzie jest po prostu Rzeczywistością Rozszerzoną (AR), ale w nieco innej nazwie. Mamy poczuć, że to co widzimy przez okulary jest integralną częścią rzeczywistości, w której przebywamy. Nowy projekt marki to prawdopodobnie ulepszona wersja okularów Rokid Glass, które pokazano na styczniowych CES 2019 w Las Vegas. Okazją do przedstawienia nowego wyrobu były targi Augmented World Expo. To tam można przedstawić potencjał, by zainteresował odbiorców, ale i twórców aplikacji.

Rokid Vision z wirtualnym desktopem

Jak to działa? Rokid Vision przypomina mi Oculus Dash i pulpit Windows 10 dla HoloLens, ale w bardziej mobilnym wydaniu. Wystarczy podłączyć gogle do smartfona, ale też każdego innego urządzenia z portem USB-C wspieranym DisplayPort, np. laptopa czy konsoli. Dołożyć klawiaturę z myszką i korzystać z aplikacji na szybkach przed twarzą. Mówimy o dwóch ekranach stereo 3D z 6DoF, 45 stopniami pola widzenia i rozdzielczością 1280 x 720 pikseli. Nie jest to może super jakość, ale odbieramy ją w AR nieco inaczej.

Gogle Rokid Vision Mixed Reality

Podobnie jak Glass, model Vision bazuje na platformie Snapdragon XR od Qualcomm, który stworzył chip właśnie dla tego typu rozwiązań. System mamy obsługiwać tradycyjnie, ale też przy użyciu komend głosowych, czyli rodzaju asystenta. Desktop to wygodny interfejs dla aplikacji, a te mają też działać w formie gier. Interakcja z obiektami AR przez telefony ma się coraz lepiej i będzie ulepszana. Wystarczy spojrzeć na ARKit i ARCore dla iOS oraz Androida. Już przez sam wyświetlacz telefonu jest bardzo ciekawie, a w goglach tego typu aplikacje mogą być wygodniejsze. Rokid musi to wszystko tylko dobrze zintegrować.

Gogle Rokid ze SLAM

Gogle od Rokid mają też wewnątrz swoje podzespoły, m.in. SLAM (simultaneous localization and mapping module) do orientacji w przestrzeni. Kamerki z 6DoF mają dopasowywać cyfrowe treści do realnego środowiska, np. biurka bez zewnętrznych czujników rozstawianych po pokoju.  Jak widać na załączonych obrazkach, powinien być też tryb coworkingu, czyli wieloosobowej współpracy na jednym widoku.

Gogle Rokid Vision Mixed Reality

Jaka będzie ogólna imersja w Rokid Vision? Producent obiecuje lekki gadżet, komfortowy design i w miarę kompaktowe gabaryty. Specjalna aplikacja ma też wykorzystać ekran smartfona jako panel sterowania, natomiast bezprzewodowa klawiaturka ma ułatwić wprowadzanie tekstu. Podobne systemy pojawiają się na gogle VR, ale tam funkcjonujemy w zamknięciu i trudniej jest używać przycisków klawiatury, której po prostu nie widzimy. Są już symulatory wirtualnych klawiatur, ale zdaje się, że w trybie AR wszystko będzie bardziej naturalne i intuicyjne. Połączenie świata realnego z cyfrowym ma więcej zalet.

Kiedy możemy liczyć na dostęp do gogli Mixed Reality podpinanych do naszego smartfona? Model Rokid Glass ma wejść na rynek w biznesowej wersji, m.in. dla developerów jeszcze w 2019, ale edycja Rokid Vision to perspektywy przyszłego roku. Jak zwykle dopisze na koniec, że to wsparcie softu będzie kluczowe. Aplikacje, aplikacje i jeszcze raz aplikacje! Na rynku zaczyna się w tej sekcji robić tłoczniej, więc może uda się to wykorzystać. Przydałaby się tez jakaś uniwersalna platforma dla programów typu Mixed Reality. Poniższy filmik to tylko koncepcyjny pokaz potencjalnych możliwości, gdzie niektóre propozycje wyglądają ekstra, ale niektóre troszkę przerażająco.

źródło: Rokid