ROGY – sferyczne 8K z sześciu kamer

17 Maj 2019

Kamery sferyczne poprawiają swoje właściwości, bo spadają też koszty produkcji. Wciąż te lepsze modele to wysokie ceny, ale pod względem stosunku jakości do wydanych pieniędzy jest coraz lepiej. Oczywiście poprawie ulegają też parametry wynikające z ulepszeń w czasie. Pewnym zobrazowaniem przyszłości segmentu są projekty z crowdfundingu, gdzie na premierę czeka się czasem ponad pół roku. Jest jednak szansa na dostęp do nowinek za mniejsze pieniądze. ROGY z Kickstartera proponuje aż sześć obiektywów i 8K dla zdjęć lub 5.7K dla sferycznych filmów.

ROGY 360 camera

ROGY – kompaktowa kamerka 360 z 5.7K

Wysoka rozdzielczość dla materiałów 360 to konieczność. Ważna jest jednak także optyka. Materiał sklejony z sześciu kamerek to mniej zniekształceń. ROGY postara się zapewnić bardziej imersyjne efekty. Nagra ujęcia sferyczne w 5.7K, ale dopiero te w 4K połączy w czasie rzeczywistym. Tworzenie takich ujęć bez odpowiedniej mocy obliczeniowej nie jest możliwe, więc potrzebne były kompromisy. Jeśli chcemy nagranie na już to tylko w 4K. Na te w lepszej jakości trzeba będzie poczekać.

Jakość 5.7K nie jest czymś rewolucyjnym w segmencie kamer sferycznych. Modele o takich specyfikacjach pojawiały się i na moim blogu. Przewagą ma być wspomniana liczba obiektywów ze 120-stopniowym zakresem widzenia. W teorii będzie więcej pikseli na stopień, niż byśmy uzyskali z dwóch kamer z rybim okiem w 180 stopniach. Na razie oceniać można tylko na papierze, ale wydaje się, że musi to dać lepsze efekty. Można zresztą ocenić próbki na stronie kampanii, gdzie są prezentowane.

Smarton jest, ale nie jest wymagany do obróbki. Przyda się jednak do streamingu na żywo. Aplikacja się jednak przyda, bo przecież sama kamerka nie ma własnego ekranu. Na telefonie podejrzymy nagrane filmy i wykonane zdjęcia. Zapis ma ułatwić kompresja z HEVC H.265, a stabilizację technologia 3D Anti-Shake. Kamerka ma kształt berła i jest całkiem kompaktowa. Jeśli chodzi o pamięć to jest slot na karty microSD do 2TB, natomiast bateria ma umożliwić nagrywanie w 4K przez 90 minut. Nie da się obecnie uzyskać więcej bez powiększania gadżetu. Jeśli chodzi o cenę to na ten moment jest to 499$, ale na gotowy produkt trzeba będzie poczekać do września.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *