Ring Stick Up Cam z Alexa Guard

26 Wrz 2018

Ring Stick Up Cam

Podczas zeszłotygodniowej prezentacji nowości od Amazona pojawiła się też nowa kamerka Ring. Firmę tę Amazon przejął ponoć za ponad miliard dolarów i teraz stara się włączać we własny ekosystem smart home. Stick Up Cam drugiej generacji to odświeżenie urządzenia do rejestrowania sytuacji w domu, ale też połączenie z nowymi usługami Alexa Guard, czyli współpracy z asystentką głosową i siecią wielu innych modułów, m.in. nową stacją Echo Show 2. Prezentację gadżetu połączę z przestawieniem nowych usług Amazona.

Amazon chce wzmocnić pozycję swojego strażnika dla domu przez szerszy zakres funkcji w obrębie Alexy. Na konferencji poświęcono trochę czasu nowym możliwościom dla home security. Nowa kamerka Ring wystartuje z nowym trybem działania Alexy. Nowym skillem dla asystentki ma być pilnowanie wnętrza. Alexa Guard ma używać mikrofoników smart głośników do nasłuchu sytuacji w domu, by reagować na włamania. O takie narzędzie aż się prosiło, tym bardziej, że technologie far-field są wystarczające do precyzyjnego rozpoznawania złodzieja na terenie budynku. Nie napiszę, że mikrofony się marnowały, bo zostały zaprojektowane do odczytu poleceń, ale mają sporo potencjału do wielu innych zadań.

Alexa Guard

Ochrona mienia to jedno z najszybciej przychodzących do głowy usprawnień dla Alexy. Mikrofony warto jednak połączyć z obrazem, a kamerek w smart głośnikach Echo nie ma. Tylko Echo Show z ekranem jest wyposażone w taki moduł. O wiele lepiej zadziała tu Ring Stick Up Cam, z której obraz będzie można obserwować na ekranie Show. W razie wykrycia zagrożenia system prześle podgląd i na smartfon i na smart stację. Wszystko oczywiście uzbroimy wspólną komendą, “Alexa, I’m leaving”. Echo uruchomią wtedy tryb Guard Mode. Mamy zatem opcję alertów, gdy jesteśmy w domu, ale też notyfikacje na telefonu, gdy jesteśmy poza nim. Alexa ma rozpoznawać dźwięki charakterystyczne dla włamań, ale też odczyty z czujników podpiętych do pilnowania innych zagrożeń, np. dymu lub tlenku węgla. Należy spodziewać się, że Amazon wszystko rozwinie, by możliwości systemu Guard rosły (mam tu na myśli współpracę z innymi usługami monitoringu ważnych dla domu danych).

Z kamerką Ring powiązaną z Echo wszystko ma być jeszcze czulsze. Teraz chwilka o Stick Up Cam kolejnej generacji. Ma ona funkcjonować wewnątrz i na zewnątrz, a w sprzedaży będą odmiany przewodowe (z portem ethernet) i bezprzewodowe (z opcją solarnego panelu). Podczas pracy poza domem urządzenie wytrzyma niższe temperatury oraz warunki deszczowe. Nagrywa w jakości 1080p i oczywiście z opcją livestreamingu do apki Ring (tu już tylko 720p). Mocowanie z uchwytem powinno ułatwić instalację oraz skierowanie obiektywu w najlepszym kierunku. Rejestratory wyceniono na niecałe 180 dolarów. Mają zadebiutować 18 października. Ja jeszcze wrócę do Alexy. W trybie Away Mode domownicy będą mogli poustawiać też smart oświetlenie (harmonogramy imitujące obecność, np. podczas wjazdu wakacyjnego). Wydaje się, że z czasem funkcji ochronnych przybędzie, by dało się zbudować samowystarczalnego, inteligentnego strażnika. Spodziewam się, że Google Nest Guard też rozwinie swój system o Google Asystenta z podobnymi opcjami.

źródło: ring.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *