Chińskie marki próbują wedrzeć się na rynek, czyli włączyć w walkę o klienta w zagospodarowanym już przez wiele marek segmencie. Realme stosuje w tym przypadku sprawdzoną strategię – niezłe parametry przy atrakcyjnej cenie. Najnowszy model, który miał zostać zaprezentowany na anulowanych targach Mobile World Congress w Barcelonie taki właśnie będzie. Flagowiec ma wszystko, czego oczekujemy od takiego urządzenia i oczywiście wsparcie łączności 5G. Realme X50 Pro 5G ma też bardzo szybko uzupełniać energię. 65W SuperDart robi wrażenie!

Realme X50 Pro 5G

Realme X50 Pro 5G z AMOLED 90Hz

Model Pro to ulepszona wersja smartfona Realme X50, który także otrzymał modem 5G. Producent ma teraz dwa modele Androidów z łącznością piątej generacji. Realme X50 Pro 5G ma 6.44-calowy ekran w technologii Super AMOLED i rozdzielczością 2400 x 1080 pikseli, czyli Full HD+. Co ważniejsze, dysponuje 90Hz odświeżaniem i 180Hz dotyku. Sprawdzi się przy grach. Jest to panel bezramkowy, którego front zajmuje 92%. Proporcje 20:9 są niemal kinowe, a więc jednostce blisko do Xperii. Warto jeszcze odnotować obecność HDR10+ i DC Dimming. Funkcja ta zaczyna pojawiać się ekranach AMOLED, ale nie jest jeszcze powszechna. Ma ograniczać migotanie, szczególnie przy niskiej jasności (obciążenie dla oczu jest zmniejszone).

Co pod ekranem? Topowe dla 2020 parametry podzespołów. Procesor Snapdragon 865 i grafika Adreno 650  i nawet do 12 GB RAM LPDDR5, do 256 GB pamięci UFS 3.0 na pliki, co łącznie da gamingowe specyfikacje. Konfiguracji jest więcej, bo uda się dobrać jeszcze 6 lub 8 GB, jeśli komuś aż tyle pamięci operacyjnej, co w najwyższym ustawieniu, jest zbędne. Bateria ma 4200 mAh i ma ładować się ultra szybko, bo z mocą 65W. SuperDart to inna nazwa technologii Oppo SuperVOOC 2.0. W zaledwie trzy minuty uzyskamy aż 100 minut pracy dla video lub 4h ciągłej rozmowy. 100% w 35 minut. A 5G? Na razie łączność ta nie przyciąga jeszcze tak bardzo, bo infrastruktura nie jest gotowa. Można jednak przyjrzeć się modemowi. Realme X50 Pro 5G oferuje 3.45 Gbps downloadu i 900 Mbps uploadu. Jest wsparcie SA, NSA, n1, n41, n78 i n79, o ile rozumiecie co oznaczają te numerki. W sumie jest aż 13 anten dla 360 dostępu. Jest dual SIM i podwójny mikrofon do redukowania szumów, ale zabrakło portu słuchawkowego.

Realme X50 Pro 5G cztery aparaty

Realme X50 Pro 5G i sześć aparatów

Pewnie zmyliłem podtytułem, bo nie chodzi o zestaw sześciu sensorów na tyle, a kwartet w zestawie głównym i duet na froncie. Takie układy oferował już w zeszłym roku Samsung. Cztery aparaty mają zająć się fotografią główną, a dwa przednie ujęciami selfie. Łącznie Realme X50 Pro 5G będzie dysponować efektownymi możliwościami dla mobilnej fotografii. Front to szeroki otwór na dwa obiektywy. Z tyłu linia czterech aparatów. Razem robią wrażenie, ale już coraz mniejsze, bo czterema sensorami kuszą już nawet modele mid-range. Nie liczba a jakość modułów ma jednak znaczenie. Nowy Realme to:

  • 64 mpx (aparat główny z chipem Samsung GW1) f/1.7 i super czułym quad pixel
  • 8 mpx (ultra wide) z funkcją makro 3 cm
  • 12 mpx (teleobiektyw z optycznym 5x i cyfrowym 20x
  • 2 mpx z f/2.4 mono do wsparcia portretów
  • 32 mpx z f/2.5 (główne Sony IMX 616 do selfie) z 80 stopni
  • 8 mpx z f/2.2 (ultra wide też od Sony do grupowych selfie) ze 105 stopni

Aparat fotograficzny w X50 Pro ma wykorzystywać tryb Nightscape 3.0 do nocnych ujęć. Jest on wspierany funkcją „Tripod Mode” z długą ekspozycją (50 sekund), by uzyskiwać jeszcze ciekawsze efekty świetlne. Ultra Nightscape Mode zwiększy czułość, by wydobyć więcej z naprawdę ciemnych kadrów. Video nagramy w 4K z 40 fps z dwoma trybami stabilizacji obrazu. Jest też bokeh w czasie rzeczywistym (dla video, więc nie tylko przy zdjęciach). Z przodu też efekty sterowania głębią są dostępne. Nie zabraknie unikatowych ujęć slow-motion dla selfie (1080p ze 120fps).

Realme X50 Pro 5G z Hi-Res audio

Design smartfona Realme X50 Pro 5G jest adekwatny do segmentu, w którym się plasuje. Trudno tu jednak o jakiś wyróżnik, więc producent postarał się zaoferować telefon w oryginalnej kolorystyce. Jest ciemno-zielony i pomarańczowo-miedziany wariant. Tutaj pozostawiłem sobie jeszcze kilka opcji, których nie udało mi się wyżej przedstawić. Ekran zintegrowano z czytnikiem palca, jak w większości flagowców. Głośniki mają zadbać o dobry dźwięk (jest Dolby Atmos i wsparcie formatu Hi-Res Audio). Nie zabraknie też chipu zbliżeniowego NFC dla płatności zbliżeniowych. Android 10 wykorzysta własną nakładkę systemową Realme UI. Podejrzewam, że będzie to lekko zmodyfikowany ColorOS od Oppo. Na uwagę zasługuje tryb Dual Mode Music Share, umożliwiający jednoczesny odsłuch muzyki przez przewód (USB) i Bluetooth. Nie przerwiemy drugiej osobie odsłuchu muzyki odbierając połączenie.

Czas na cennik. W sumie Realme X50 Pro 5G będzie dostępny w trzech odmianach. Konfiguracja 8GB RAM/128 GB to 599 euro. Topowe 12 GB RAM i 256 GB to 749 euro. Nie widzę kosztów tego pierwszego układu z 6 GB RAM.

źródło: Realme.com