Tak, jak kiedyś powstawało nagle więcej gogli VR, tak teraz przybywa odmian z AR. Sam dziś pisałem o zapowiedzi Rokid Vision, które powstały dzięki chipom Snapdragon XR1. Qualcomm chce jednak, by rozwój nabrał tempa i przypomniał o swoim produkcie przez referenecyjny model gogli Augmented Reality dla producentów chcących tworzyć taki sprzęt. Qualcomm Snapdragon XR Smart Viewer ma ułatwić im budowanie takich jednostek.

Qualcomm Snapdragon Smart Viewer

Smart Viewer ze Snapdragonem XR1

To nie pierwszy model referencyjny od Qualcomm. Gigant lubi tworzyć takie wyroby, aby partnerom łatwiej tworzyło się ich własne odpowiedniki. W prawie każdym segmencie powstawały takowe urządzenia, zwłaszcza w tych dopiero wkraczających na rynek. Smart Viewer mają zachęcić do tematu gogli w wersji AR, a nie tylko tych VR. Na Augmented World Expo zademonstrowano prototyp Smart Viewer Reference Design, gdzie znajdziemy zarówno możliwości Rzeczywistości Rozszerzonej, jak i Rzeczywistości Wirtualnej.

Czy w ogóle warto się przyglądać modelom referencyjnym? A owszem! To one pokazują potencjał sprzętu i ewentualne opcje, które będą na nas czekać w gotowych produktach od znanych (i mniej znanych) marek. Qualcomm proponuje gogle ze Snapdragonem XR1 w niezależnej wersji lub przewodowej, a wtedy wykorzystywana ma być moc obliczeniowa smartfona lub PC. Układ XR1 ma łączyć możliwości Qualcomm Kryo CPU, Qualcomm Adreno GPU, Qualcomm Hexagon DSP oraz Qualcomm AI Engine. O jaki systemie operacyjnym mowa? Tego nie zdradzono.

Skupmy się jednak na hardware Smart Viewera. Gogle AR/VR mają ekrany z 2K (72 Hz) na oko, czyli fajną rozdzielczość. Oprócz tego śledzenie 6DoF do oceny położenia w przestrzeni, sterowanie gestami rąk (od „dotknięć” po zbliżenia obrazu, przewijanie i wybieranie). Interakcja z wirtualnymi obiektami ma być zatem intuicyjna, a pomóc mają też precyzyjne kontrolery z 6DoF. Oprócz tego gogle będą też śledzić wzrok. Tym zająć mają się technologie Tobii. Rywale też posiadają swoje rozwiązania tego typu, np. gogle HTC Vive Pro Eye. W wersji niezależnej gogle mają pracować w lżejszym dla baterii trybie pracy dla sferycznych video, prostych gier i aplikacji VR/AR.

Chip Snapdragon XR1 zadebiutował już w zeszłym roku, więc dlaczego dopiero teraz Qualcomm pokazuje własny model referencyjny? Producent chipów liczył na większe zainteresowanie dużych firm, także na Microsoft, ale ten w HoloLens 2 użył innych podzespołów. Smart Viewer ma przyspieszyć tworzenie hardware’u, ale kiedy zobaczymy efekty? W 2018 roku firma zastosowała podobny manewr przy referencyjnych goglach Snapdragon 845 VR Mobile. Tam promowano inny chip i wyłącznie dla rzeczywistości wirtualnej. Teraz mamy model łączący cechy VR i AR. Na załączonym filmiku widać kilka trybów pracy podobnych urządzeń.

źródło: Qualcomm