Polk Audio Command Bar – sound bar z Alexą

3 Kwi 2018

Polk Audio Command Bar

Kilka miesięcy temu przymierzałem się do zakupu sound bara do TV. Miałem już nawet konkretny model w sklepowym koszyku, ale ostatecznie się rozmyśliłem. Oczywiście taki z opcją bezprzewodowego połączenia na Bluetooth. Korzystam z kina domowego 5.1, ale do zwykłej telewizji wystarczyłby mi jeden bar plus subwoofer. Chyba dobrze, że się wstrzymałem, bo pojawił się na rynku sprzęt dopasowany do najnowszych trendów. Polk Audio Command Bar to pierwszy taki na świecie z wbudowanym smart głośnikiem!

Prawdą jest, że asystenci głosowy trafiają do coraz szerszej gamy produktów (głośników, smart ekranów, telewizorów, czy nawet lamp), więc nic dziwnego, że producenci zwykłych systemów grających chcą wdrożyć te technologie także w swoich produktach. W sound barach Alexy jeszcze nie było. Polk Audio jest pierwszą firmą, która integruje swój model z możliwościami wirtualnego pomocnika Amazona. Kształtem sprzęt nie różni się specjalnie od pozostałych barów, ale na jego środku widać charakterystycznych dla Echo moduł z panelem sterowania i zestawem nasłuchujących mikrofoników.

Polk Audio Command Bar

Model Polk Audio Command Bar pojawił się dopiero w przedsprzedaży, ale niebawem pojawi się na rynku. Oferuje złącza HMDI 2.0b dla odbiorników HDTV i tych z 4K. Jako smart głośnik ma jednak coś ekstra, czego nie znajdziemy w konkurencyjnych modelach (przynajmniej na ten moment). Mowa o module z technologią mikrofonów far-field, czyli zdolnych do rozpoznawania komend w różnych warunkach i z różnych miejsc pomieszczenia. Te podzespoły służą do Alexy. Te możliwości zwiększają zakres funkcji zestawu audio. Mamy 2 w 1, bo oprócz tradycyjnego bara do dyspozycji inteligentny asystent. Można skorzystać z przestrzennego dźwięku, a przy okazji zaangażować do obsługi całego systemu asystentkę.

Polk oferuje też bezprzewodowy subwoofer oraz pełną kompatybilność z dongle’ami Fire TV. Obok poleceń głosowych jest też tradycyjny pilocik. W nim oczywiście dedykowany przycisk Alexa Action Button. Także z bliska można kontrolować go w wygodny sposób, bo do dyspozycji jest fizyczny panel z przyciskami. Właściwie to głośnik ma prawe wszystkie możliwe standardy (obok BT jest Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac dual-band. Command Bar był już prezentowany na targach CES 2018. Od kwietnia otwarto pre-ordery. Firma w tej fazie wyceniła swój gadżet na niecałe 300 dolarów. Niestety na razie wyłącznie na wybranych rynkach. Póki Alexa nie przemówi po polsku, takie rozwiązania będą dla nas niekompletne, a ich najciekawsze nowinki praktycznie bezużyteczne (chyba, że bezproblemowo posługujemy się innymi językami).

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comment (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *