Jak ważne są badania oczu, wiedzą przede wszystkim osoby, które cierpią na wady wzroku. Nowe narzędzie w postaci kompletu: smartfon+aplikacja, mogą uczynić telefon z aparatem fotograficznym, bardzo przydatnym, niedrogim i przenośnym (ogólnodostępnym) sposobem dla potrzebujących z wadami wzroku, mieszkających w regionach, gdzie brakuje punktów do badań lub trudno dotrzeć ze specjalistycznym sprzętem, albo duża liczba mieszkańców utrudnia wykonanie wszystkim czynności. Peek to apka i przystawka do smartfona, które w łatwy sposób dostarcza kompleksowego zbadania oka, bez potrzeby ogromnych wydatków pieniężnych i towarzyszących im wysokich kosztów leczenia (w krajach biednych).

System sprawdzania oczu zwany Peek, to mobilna aplikacja i specjalna przystawka hardware’owa, zamieniająca smartfon z Androidem w przenośne centrum badania i diagnostyki. Rozwiązanie posiada w sobie sporo przydatnych funkcji, jedną z nich jest goetagowanie, ułatwiające lokalizację pacjentów. Jednak nie to jest głównym elementem zestawu. Testerem możemy wykonać podstawowe badania oczu:  ostrość widzenia, pole widzenia, czułość na kontrast, widzialność kolorów, badania zaćmy, zobrazować siatkówkę i sklasyfikować wzrok. Trwają jednak dalsze prace nad usprawnieniem rozwiązania o kolejne aplikacje do rozszerzonych badań.

Projekt powstaje w Londynie, a testy aplikacji i przystawki do smartfona trwają w Kenii. Tam też odbywają się przygotowania do zaadaptowania pomysłu do lokalnych warunków. Zespół pracujący nad Peek informuje, że aż 285 milionów ludzi na świecie jest niedowidzących, z czego 39 milionów niewidomych. Dobrą informacją jest fakt, że aż 80% z chorych może uniknąć problemów z oczami, jednak mieszkają oni w regionach, gdzie leczenie jest kosztowne, słabo dostępne, a dochody na mieszkańca bardzo niskie. Problemem jest właśnie dostęp do leczenia. Peek ma w tym pomóc.

Wykonanie badania wymaga użycia tylko przenośnego sprzętu, a współpraca ze smartfonem i dostęp do Internetu, pozwala na szybką wysyłkę wyników leczenia do specjalistów w dowolnym miejscu na świecie. Pierwszy, prototypowy model narzędzia wyruszył także w ekspedycję na Antarktykę, gdzie w bardzo trudno dostępnych miejscach, przy niesprzyjających warunkach, można będzie wykonać badania na potrzebujących i przetestować rozwiązanie w zimowym otoczeniu (ekstremalnych warunkach). Bada ma być także zależność i wpływ na ciemniejsze oświetlenie i dokuczające zimno.

Source: Peekvision.org via BBC.co.uk, gizmag.com