Onkyo VC-NX01 – asystent głosowy na szyję

5 Mar 2018

Asystent głosowy to koncepcja, która zaczyna się przyjmować. Co prawda, większość regionów świata czeka jeszcze na kompatybilność językową, ale prędzej czy później to nastąpi. Widać to po trendach i przyjęciu rozwiązania przez rynek. Wirtualni pomocnicy AI pojawiają się prawie wszędzie, a producenci szukają najlepszego formatu, w którym dostęp do nich będzie najwygodniejszy. Onkyo zaproponowało na targach Mobile World Congress wersję na szyję. Model VR-NX01 to jeszcze prototyp, ale samą koncepcję można ocenić.

Onkyo VR-NX01Produkt wygląda i brzmi na logicznie zaprojektowany. Gadżet na szyję (już nie pierwszy w takim wydaniu) ma głośniczki i mikrofoniki, czyli jest w zasadzie smart głośnikiem w wersji weareable. Ubieralna odmiana ma swój sens w wielu przypadkach, zwłaszcza w codziennym użytku. Asystenta możemy już wywoływać z zegarków, słuchawek i smartfonów, ale najwyraźniej jest jeszcze miejsce dla głośniczka wokół szyi. Na niektórych grafikach producenta widać przykład użytku podczas jazdy na rowerze. Oczywiście to nie jedyne przeznaczenie.

Zamiast zamykać uszy słuchawkami, Onkyo chce przekonać do prywatnego (w pewnym ograniczeniu) odsłuchu i kontroli wielu urządzeń. Japońska firma specjalizuje się w rozwiązaniach audio, więc eksperymentuje na wszelkie sposoby. Nie jest to oryginalny pomysł, ale raczej ciężko nabyć asystenta w podobnym urządzeniu. Póki co przypominają mi się także prototypowe Level U od Samsunga, czy słuchawki LG Tone. oraz przykłady Sony i Bose (przykłady w powiązaniach). We wszystkich można zaimplementować asystenta głosowego. W VR-NX01 przygotowana odpowiednie technologie audio, m.in. redukcję hałasu. Producent proponuje też rodzaj “konsjerża”, tj. serwisów AI od SoundHound (platforma Houndify).

Oprogramowane ma dostosować zakres wsparcia zależnie od lokalizacji geograficznej. Przykładowo, w porze lunchu do dyspozycji będzie nieco inne zestaw podpowiedzi. System zapytań ma działań kontekstowo. Soft dostarczy też usługi Onkyo Voice z różnymi głosami (zamiast tych proponowanych natywnie). Wygląda na to, że możliwa będzie zmiana brzmienia Alexy, Siri, czy Google Asystenta. Tak tylko przypuszczam, bo nie miałem okazji tego zbadać osobiście. Produkt ma należeć do sekcji high-end i współpracować ze smartfonami iOS/Android. Nie wiadomo nic na temat ewentualnej daty premiery lub ceny. Wydaje się, że to jeszcze wczesna faza gadżetu.

źródło: Onkyo

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *