Nowy August Wi-Fi Smart Lock i Linus Smart Lock

9 Sty 2020

Kolejne generacje urządzeń mają zwykle lepsze funkcje i bardzo często również mniejsze rozmiary. Nie inaczej jest w przypadku nowego smart zamka od August. Siostrzana marka Yale (speców od domowych zabezpieczeń) zaprezentowała na targach CES 2020 w Las Vegas już czwartą generacją modelu. August Wi-Fi Smart Lock ma być inteligentniejszy, smuklejszy i mniejszy. Najważniejsze info imprezy: technologie wchodzą na europejski rynek dzięki modelowi Linus Smart Lock.

August Wi-Fi Smart Lock smart zamek

August Wi-Fi Smart Lock – co nowego?

August to najprawdopodobniej lider sprzedaży w segmencie smart zamków. Nowy Wi-Fi Smart Lock został całkowicie przeprojektowany, czego efektem jest mniejsza konstrukcja. Moduł jest o 45% mniejszy i o 20% smuklejszy (od August Smart Lock Pro). Zajmie zatem na drzwiach mniej miejsca. W mniejszym gadżecie udało się jednak wdrożyć nowe opcje, więc zamek jest jeszcze bardziej smart. Oczywiście wszystkie poprzednie funkcjonalności pozostały. Już po nazwie widać, co będzie największym usprawnieniem. Wbudowano łączność Wi-Fi 2.4 GHz, więc sam zamek nie potrzebuje już żadnego dodatkowego mostka, by połączyć się z domową siecią. Wcześniej trzeba było instalować w gniazdku specjalne urządzenie na Bluetooth, które potem podpinało zamek do Wi-Fi. Jest to niezbędne, by mieć zdalny dostęp przez smartfon poza domem.

Inteligentny August WiFi Smart Lock ma też nieco inny wygląd, choć cała bryła pozostała taka sama. Za projekt odpowiedzialny jest Yves Béhar. Przygotował dwa matowe wykończenia: w czerni i srebrze. Estetyka różni się głównie detalami. Delikatniejszą powierzchnią, zaobleniami i teksturowym wykończeniem. Ma być przyjemniejszy w użyciu manualnym. Łatwiej będzie też ocenić, czy zamek jest otwarty lub zamknięty. Producent lepiej to wyeksponował przez logotyp. W środku jest oczywiście mniejszy motorek, ale wykorzystujący tą samą siłę. Zamiast czterech baterii AA zastosujemy teraz mniejsze. Potrzebne będą dwie CR123. Nie zabraknie technologii DoorSense (pewność zamknięcia drzwi i włączonej blokady), aplikacji z wirtualnymi kluczami, zbliżeniowym dostępem, historią otwarć/zamknięć i dzielenia się chwilowym dostępem oraz sterowania głosowego przy użyciu Alexy, Siri (HomeKit) lub Asystenta Google. Trzecia generacja zamka wciąż będzie w sprzedaży, więc pewnie potanieje. Czwartą wyceniono na ok. 250$. Nadal dostępna będzie też apka na Apple Watch.

Linus Smart Lock (Euro)

Linus Smart Lock do Europy

Przejdę teraz do europejskiej odmiany inteligentnego zamka Yale. W Stanach Zjednoczonych zamki do drzwi mają trochę inny standard zasuwek, więc marka nie była dostępna globalnie. Wszystko ma się zmienić za sprawą Linus Smart Lock. Ma tę samą kolorystykę, ale inny kształt i dopasowanie. Ma być kompatybilne z regionem EMEA (Europe, Middle East, Africa). Wewnątrz urządzenia powinniśmy znaleźć te same rozwiązania. Są po prostu inaczej obudowane. Nowy sprzęt ma uwzględnić rozproszone protokoły i dać kompleksową obsługę. Yale będzie miał dzięki temu większą bazę odbiorców. Ci z kolei, większy wybór. Instalacja ma tu być w formie DIY, więc nie powinna być bardzo inwazyjna. Kompatybilność ma dotyczyć 90% drzwi i zamków (licząc bez USA)

Różnice z Augustem nowej generacji? Nie ma tu WiFi, więc Linus będzie musiał współpracować z mostkiem. Yale wycenia ten wariant na ok. 250€. Dodam jeszcze na koniec, że wspomniany wyżej Yale Connect Wi-Fi Bridge też zintegruje Linusa z asystentami głosowymi Amazona, Google i Apple, a przez HomeKit, czy IFTTT zbudujemy sceny i automatykę smart domu. Oczywiście jest też opcja współpracy z Airbnb oraz klawiaturami Yale Smart Keypad.

źródło: August.com i Assa Abloy

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comments (4)

  1. Witam, od jakiegoś czasu zainteresowałam się zamkiem August Smart Lock, zwłaszcza w jego nowej odsłonie z wbudowanym wifi. Niestety zamek jest nieosiągalny na rynku polskim, a na Amazonie można na razie kupić starszą wersję Pro. Mam jednak inny problem, gdzieś w internecie wyczytałam, że zamek nie nadaje się do naszych wkładek, ponieważ nie potrafi zamknąć rygla “na dwa razy”, czyli obrócić o 720 stopni. Podobno tylko 25% rygla jest zamykane. Nie znalazłam też informacji czy można od zewnątrz użyć zwykłego klucza by otworzyć drzwi (gdy np. ktoś z rodziny nie posiada smartfona)? Czy to prawda i czy warto sprowadzać ten zamek czy raczej rozglądnąć się za innym?

    1. Z tym ryglowaniem to chyba prawda. August jest przeznaczony głównie na rynek amerykański. U nas warto przyjrzeć się innym smart zamkom. Za pewien czas (prawdopodobnie) będę testował model Linus. Przystosowany do europejskich standardów.

  2. Dzięki za odpowiedź. No cóż, będę nadal szukać. August wydawał się najlepszą opcją zarówno pod względem funkcjonalności jak i eleganckiego wyglądu. Ciekawy wydawał mi się również Nuki, ale odrzuca swoją głośnością i nieco topornym wyglądem 🙁

    1. Ja też liczyłem na Augusta, ale całe szczęście, że w Europie przybywa smart zamków. Widziałem nawet moduł od Gerdy. Będę powszechnieć i tanieć. Liczę, że za kilka miesięcy przedstawię Linusa (nie jest zbyt atrakcyjny wizualnie, ale ma większość niezbędnych funkcji).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *