Nokia 7.2 vs Nokia 6.2

Nokia (a konkretnie HMD Global) zaprezentowało na targach IFA 2019 duet nowych smartfonów. Nokia 7.2 i Nokia 6.2 to podobne urządzenia z kategorii mid-range, w których zaoferowano potrójny aparat i ekrany HDR. Mimo, że to średniaki, wszczepiono im trochę elementów z flagowców. To coraz częstsza strategia pośród producentów telefonów. Czym różnią się od siebie oba smartfony?

Nokia 7.2 kontra Nokia 6.2

Najpierw może o specyfikacjach, które się w obu jednostkach Nokii pokrywają. Modele 7.2 i 6.2 mają taki sam ekran, tj. 6.3-calowy panel z Full HD+ oraz wsparciem HDR10. Te ostatnie właściwości to zwykle domena sprzętu premium. Fajnie, że doświadczyć ich będzie mogła coraz szersza grupa klientów. Wyświetlacza są oczywiście prawie bezramkowe. U góry zaproponowano aparat selfie we wcięciu w kształcie kropelki wody. Na tyle znalazły się aż trzy kamerki oraz czytnik linii papilarnych. Nie jest zintegrowany z ekranem.

Nokia 7.2 vs Nokia 6.2

Wspomniane trio aparatów, ale i przedni sensor mają nieco inne parametry. Nokia 7.2 to 48-megapikselowy aparat główny z Zeiss Optics (1/2″ Quad Pixel), szerokokątne 8 mpx i 5 mega do analiz głębi. Na froncie 20 megapikseli Quad Pixel. Nokia 6.2 to dwie zmiany w tym zestawie. Główny aparat ma 16 megapikseli (bez Zeiss?) i 8 mega dla selfie. Modele będą zatem wykonywać trochę innej jakości zdjęcia. Producent postanowił ująć sensory w okrągłym module, przypominającym trochę pierwsze kamery Pure View w Nokiach z czasów Microsoftu. Zastanawiam się, czy jest to efekt optymalizacji przestrzeni wewnątrz urządzenia, czy próba zainsteresowania fajniejszym designem. Może jedno i drugie? Najnowszy trend wskazuje, że znane marki zaczynają rezygnować z pionowego układu. Robi się coraz dłuższy.

Nokia 7.2 to ta mocniejsza w konfiguracji. Ma szybszy procesor oraz więcej pamięci operacyjnej i masowej. Do wyboru będą zatem: 4 lub 6 GB RAM z 64 lub 128 GB na dane (+ microSD do 512 GB), a w słabszej 6.2: 3 lub 4 GB RAM i 32GB/64GB/128GB na pliki. Też ze slotem na kartę pamięci. Chipy to odpowiednio Snapdragon 660 i Snapdragon 636. Identyczne są pozostałe podzespoły: USB-C, port audio jack 3,5 mm, WiFi 802.11ac, Bluetooth 5.0, LTE Cat 6 i NFC. Podobać się może high-endowy design z 2.5D Corning Gorilla Glass. Trzeba jeszcze zauważyć, że na pokładzie jest Android One, czyli czysty system operacyjny bez zbędnych nakładek. Bateria ta sama – 3500mAh. A ceny? Niezłe. 300€ za Nokię 7.2 i 200€ za Nokię 6.2.

źródło: Nokia.com