Nest Cam IQ Outdoor – monitoring na zewnątrz

22 Wrz 2017

Nowa rodzinka urządzeń Nest poszerzyła się o kamerkę Nest Cam IQ w wersji zewnętrznej. To w zasadzie bardzo podobny (i wizualnie i funkcyjnie) model, który jest już w ofercie, ale lepiej zabezpieczony w kwestii odporności na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Nest posiadał już monitoring otoczenia budynków, ale postanowił wydać bardziej zaawansowany rejestrator, wykorzystujący lepsze rozwiązania analizujące obraz. Nest Cam IQ Outdoor będzie też integralną częścią nowej platformy oraz świeżego systemu Nest Secure.

Nest Cam IQ Outdoor

Być może właśnie Nest Secure wymusił dodanie odpowiedniego wariantu kamerki zewnętrznej. Wystarczyło przerobić już istniejącą kamerkę do wnętrz. Elementy sieci Secure jeszcze na blogu przedstawię, ale na razie warto zwrócić uwagę, że wszystkie nowe czujniki utworzą kompleksowy system do ochrony mienia. Nest Cam IQ Outdoor zajmie się pierwszą fazą, czyli obserwacją tego co dzieje się przed budynkiem. Kamerka posiada oprogramowanie rozpoznające twarz, więc jest w stanie wykryć ruch człowieka (pomijając inne ruchy), a do tego wykryje członków rodziny. Wyeliminuje to fałszywe alarmy.

Design względem modelu do wnętrz lekko zmodyfikowano. Alphabet (właściciel Google i Nest) twierdzi, że ich kamerka jest najbardziej zaawansowanym, zewnętrznym rozwiązaniem do monitorowania i ochrony budynku. Oprócz nagrywania obrazu oferuje też wbudowany głośniczek, co pozwoli na pewien rodzaj komunikacji (a przynajmniej przekazu ostrzeżeń nieproszonym gościom). Kamerkę montuje się bezpośrednio do sieci zasilającej i przez specjalne antywłamaniowe mocowanie. Wszystko po to, by złodziejaszki nie mogły zbyt łatwo odłączyć gadżetu.

Jeśli chodzi o jakość to otrzymamy streaming 1080p (sensor 4K umożliwia zbliżanie obrazu). Nie zabraknie wsparcia night vision. Niestety wciąż z dodatkowymi opłatami w abonamencie. Jeśli chcemy otrzymywać wszystkie komunikaty na nasz smartfon (Nest Aware – bardziej inteligentne tryby oraz zapis materiałów w chmurze) to należy uwzględnić subskrypcję. Sama kamerka jest wyceniana na 349$ i sprzedawana na wybranych rynkach. Współpracuje z aplikacją i bez konieczności dodatkowych opłat, ale w nieco okrojonym zakresie funkcji. Nie znaczy to jednak, że jest ich mało. Aplikacje na iOS oraz Androida dają pełen dostęp do podglądu sytuacji przez smartfon.Nest Cam IQ Outdoor współpracuje z wewnętrzną kamerką Cam IQ, jak i odmianą w smart dzwonka Nest Hello.

źródło: Nest

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *