Moto One Action – smartfon kamerką akcji?

16 Sie 2019

Motorola stara się oferować swoje funkcje głównie w przystępnych cenowo smartfonach. Tu klientów jest więcej, a jeśli propozycje są skonkretyzowane to jest szansa na zainteresowanie tematem. Najnowszym modelem marki (należącej już do Lenovo) ma być model Moto One Action, próbujący połączyć cechy telefonu z kamerką akcji. To ciekawe i odważne połączenie, a jeśli zależy nam na odpowiedniej jakości zestawie aparatów do zdjęć oraz video w zjadliwej cenie, to jest na co zwrócić uwagę.

Motorola Moto One Action

Moto One Action z obrotową kamerką

Producenci smartfonów prześcigają się w ulepszaniu właściwości fotograficznych swoich smartfonów, na czym korzysta też nagrywanie filmów. Większość poprawek dotyczy jednak fotek, natomiast video zyskuje większą płynność, a stabilność poprawimy gimbalami. Motorola dostarczy opcje podobne do kamerek akcji, ale w obudowie telefonu. Choć brzmi to dosyć dziwnie, to wydaje się naturalnym połączeniem. Przecież smartfon nosimy ze sobą wszędzie, więc jeśli miałby dobre parametry dla rejestratora ruchu, to czemu nie zrezygnować z noszenia kamerki akcji? Nie wszędzie spełni zakładaną rolę, ale poratuje jeśli zależy nam na dobrze nagranych materiałach.

Co może przekonać? Myślę, że przede wszystkim system stabilizacji. Oparto go na szerokokątnym obiektywie, pozwalającym nagrywać ujęcia bez martwienia się o pozycję telefonu. Możemy trzymać smartfon w pionie, a i tak nagramy szeroki kadr. Nie musimy martwić się ułożeniem telefonu w ręce. Finalny materiał i tak będzie horyzontalny, co przy okazji pozbawi go niepotrzebnych poruszeń. Nasza ręka będzie rodzajem gimbala, a software ogarnie kadrowanie. Kamerka video w Moto One Action ma obrotowy mechanizm (90 stopni). To on razem z czujnikami będzie odpowiedzialny za utrzymanie efektu. Tego potrzebują wymagające ujęcia w akcji. Przyznacie, że trzymanie telefonu w pionie jest wygodniejsze. W końcu ktoś o tym pomyślał. Oby to działało jak należy. Czekam na ocenę tego w realu.

Motorola Moto One Action

Moto One Action – 4x lepiej

Oczywiście stabilizacja i obrotowość nie będzie jedyną ciekawostką opcji foto-video w smartfonie do nagrywania akcji. Żeby telefon można było wykorzystać do zapisu filmów, musiał otrzymać odpowiedni zestaw sensorów. Moto One Action ma z tyłu trzy obiektywy. Każdy specjalizuje się w czym innym, ale wszystkie będą współpracować, by uzyskać lepsze wyniki. System aparatów prezentuje się następująco: 12 mps z f/1.7 jako sensor główny + ultra-szerokokątne (117 stopni) 16 mpx Full HD Quad Pixel z f/2.2 oraz 5 mpx f/2.o do oceny głębi. Ta środkowa oczywiście jest tą Action Cam i jest to aparat wyłącznie do nagrywania video.

Technologia Quad Pixel ma zapewnić 4-krotnie większą czułość, a więc lepsze wyniki w ciemnych warunkach. Wykonamy w nocnych warunkach wyraźniejsze zdjęcia, ale i filmy. Rejestracja odbywa się w 4K, ale sądzę, że lepiej będzie bazować na 1080p. Nie zabraknie do pomocy algorytmów Sztucznej Inteligencji, które są już obecne w większości najnowszych smartfonów. AI oraz szybkie ostrzenie mają umożliwić ulepszanie zdjęć, efekty rozmycia, dobierać najlepsze parametry do doświetlenia portretów, optymalizację, wykrywanie warunków itd. Inteligentna ma być kompozycja, by dodać opcjonalne zdjęcia. Automatyka obejmię ustawienia kontrastu, ekspozycji, nasycenia i koloru. Szeroki kąt dla kamerki akcji to z kolei zmieszczenie 4 razy więcej widoku w kadrze. Będzie też dostęp do Obiektywu Google (Google Lens).

Moto One Action z 21:9

Nowa Motorola ma 6.3-calowy ekran w proporcjach 21:9 CinemaVision, więc uda się też obejrzeć panoramiczne filmiki. Wyświetlaczem jest panel LCD z rozdzielczością Full HD+. Telefon będzie podłużny, co tym bardziej warto wykorzystać w trzymaniu wertykalnym. Pod ekranem jest standardowo, czyli tak jak powinno być dla mid-range’a. Exynos 9609, 4GB RAM, 128 GB na pliki, zdjęcia i filmiki, które zapiszemy też na kartach microSD. Bateria ma 3500 mAh z 10W TurboPower. Z tyłu zmieszczono czytnik palca. Ekran jest bezramkowy na miarę możliwości tego segmentu i oferuję aparat selfie 18 mpx z f/1.8 w otworku. Jest też port audio jack 3,5 mm.

Trzeba też zauważyć, że mimo nazwy, Moto One Action nie będzie pracować na Android One wszędzie. W Brazylii, Meksyku i Europie tak. W USA Android Pie otrzyma specjalny interfejs. Stylistycznie Moto One Action prezentuje się dobrze, choć bardzo podobnie do wielu innych rywali. Wyceniono ją na 299 euro. Dostępna będzie w kolorze niebieskim i białym.

źródło: Motorola.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *