MonoHUD w smart kasku

23 Maj 2018
DigiLens MonoHUD

DigiLens MonoHUD fot. prnewswire.com

Pisałem już na blogu o kilku projektach smart kasków, ale naprawdę niewiele z nich dotarło na rynek. Część była chyba zbyt zaawansowana jak na współczesne możliwości, a pozostałe to modele z kilkoma czujnikami i ewentualne bardziej komfortowym zestawem słuchawkowym i łącznością ze smartfonem. Kask dla motocyklisty na miarę naszych czasów musi posiadać ekran HUD + Augmented Reality. Powoli rozwiązania sprzed lat stają się przystępniejsze, a czekamy przecież na wiele modeli gogli AR i smart okularów od gigantów elektroniki. W takiej odmianie można dostarczyć też inteligentny kask.

Firmy DigiLens i Sena stworzą wspólny projekt smart kasku. Jedna i druga ma doświadczenie w poszczególnych kwestiach, więc wspólnie mogą osiągnąć coś więcej. Pierwszy producent skupia się na wyświetlaczach AR w wersji HUD (head-up display na szkiełku), natomiast drugi buduje kaski Bluetooth (chyba własny smart kask też miał w planach). Partnerstwo ma zadziałać jak symbioza i dostarczyć klientom coś, na co być może czekali. Ekranik HUD do kasku Sena będzie lżejszy, smuklejszy i ogólnie mniejszy, dzięki czemu cała konstrukcja będzie wygodniejsza. Powstać ma model audio-wizualny, czyli łączący najlepsze cechy modułów dźwiękowych Bluetooth z wyświetlaniem pewnych treści przed twarzą.

Jakie właściwości zaproponują nam obaj producenci? MonoHUD ma mieć lepszą przejrzystość i czytelność (nawet 8000 nitów), a to wszystko oczywiście w dziennych warunkach (pełen kolor w rozdzielczości 640 x 360 i 25 stopniach widzenia). Nie będzie to dawało pełnego efektu AR, ale Augmented Reality HUD w zupełności wystarczy. Mowa o najważniejszych danych, które chcemy mieć przed okiem, a nie na ekranie telefonu, czy konsoli na kierownicy. Dodajmy do tego możliwości smart kasków Sena (są modele nawet z wbudowanymi kamerkami), a wiadomo czego można oczekiwać po dorzuceniu do środka jeszcze ekranu (wskazówki z nawigacji, info o prędkości, player muzyczny, przekaz z połączeń telefonicznych itd.).

Nie mam tylko informacji kiedy spodziewać się efektu współpracy. Najważniejsze, że tym razem kask AR dla motocyklisty w końcu powstanie i będzie ogólnodostępny. Ciężko powiedzieć jak z cennikiem, ale należy spodziewać się, że będzie to raczej droższy wyrób.

źródło grafik: Digilens.com, prnewswire.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *