Mój Smart DomGrupowanie i łączenie smart głośników to norma, gdyż sieć wymaga synchronizacji do nasłuchu i reakcji na nasze komendy w sposób inteligentny. Głośniczki od dawna można w ten sposób rozmieścić po mieszkaniu i wydawać polecenia lub puszczać muzykę według swoich potrzeb, np. względem lokalizacji (pokoju). Nie każdy jednak wie, że coraz więcej modeli uwzględnia tu także modele głośników third-party z opcją połączenia przez Bluetooth. Dzisiaj chciałbym pokazać jak połączyć smart głośnik Google Home z innym głośnikiem BT, który asystenta głosowego nie posiada.

Streamowanie muzyki z możliwością sterowania biblioteką głosem jest bardzo wygodne, więc jeśli posiadamy w domu bezprzewodowy głośniczek to warto go uwzględnić i wykorzystać. Zwłaszcza wtedy, gdy ma on naprawdę dobre parametry i może poprawić brzmienie. Wiele osób zainwestowało w sprzęt z Bluetooth, a potem dokupiło inteligentny głośnik. Od marca 2018 roku Google umożliwia połączenie głośników, by rozbudować zakres funkcji audio. Nie musimy inwestować w Chromecasty. Wystarczy kilka prostych kroków, aby powiązać urządzenia. Oto jak to zrobić.

Google Home + głośnik Bluetooth

Napisałem wyżej, że łączenie Google Home z zewnętrznym głośnikiem Bluetooth ma sens głównie wtedy, gdy te drugi ma lepszą jakość grania. Najczęściej dotyczy to najmniejszych odmian Google Home Mini, które brzmieniem nie grzeszą. U mnie w domu nie ma jeszcze atrakcyjnego sprzętu audio z Bluetooth, ale na potrzeby wpisu wykorzystam głośniczek Xiaomi, by zaprezentować samą procedurę parowania. Za wiele przy połączeniu Home Mini z Mi Bluetooth nie zyskam, ale udowodnię, że się da. Nie mam zresztą w tej chwili innej alternatywy.

Google Home + Xiaomi Mi Bluetoot Speaker

Pierwsze co trzeba zrobić w tej sytuacji to wejście do aplikacji Google Home na smartfonie lub tablecie, przejście do ustawień urządzenia (u mnie nazwanego Salon) i odszukanie pozycji „Domyślny głośnik do muzyki”. Właśnie tutaj znajdziemy możliwość parowania Google Home z zewnętrznymi głośnikami BT oraz ustawienie, które ze źródeł ma puszczać materiały po prośbach głosowych dla audio. Dalej proces przypomina klasykę w łączeniu źródła z głośnikiem Bluetooth. Telefon z aplikacją jest tylko panelem do skomunikowania Google Home z głośniczka Mi.

Asystent w Home, muzyka w Mi

Co umożliwia połączenie Google Home z Google Asystentem oraz głośniczka Bluetooth? Taka współpraca nie zamieni głośnika Bluetooth w model smart, ale włączy go do wspólnej sieci audio. Home nadal będzie odzywać się przez własny głośnik, odpowiadać nam na pytania, ale gdy poprosimy o zagranie muzyki, odpali ją na module zewnętrznym. W tym przypadku Mi Bluetooth Speaker.

Oczywiście taki schemat działania sprawdzi się głównie wtedy, gdy ten drugi sprzęt jest naprawdę wyraźnie lepszy od tego co oferuje standardowy Google Home Mini. Zastępuje to w pewnym stopniu dongle Chromecast, które służą do podobnego celu. Jeśli takowego nie macie, a jesteście w posiadaniu smart głośnika to można go fajnie wykorzystać przez Bluetooth. Głośnikami na liście można zarządzać, więc dosyć sprawnie i szybko można powrócić do Home. To idealna opcja, gdy między głośnikami jest znaczna różnica w odległości, a chcemy, by muzyka była odtwarzana bliżej nas.

Google Home + Xiaomi Mi Bluetoot Speaker

Jeśli głośnik Bluetooth jest dodatkowo przenośny, jak w przypadki Mi Bluetooth Speakera, to mamy dodatkowo większą elastyczność w jego ustawianie w mieszkaniu. Można go zabrać do kuchni (jeśli zasięg BT wystarczy), czy postawić bliżej ucha.

Multi-room z Bluetooth

Opcję parowania przez protokół Bluetooth można też wykorzystać do budowania tzw. multi-room. Grupowanie urządzeń wygląda podobnie do tego co można tworzyć przy wielu głośniczkach Google Home. Po procedurze parowania trzeba przejść do grupowania i tam pobawić się ustawieniami. Wszystko zależy od liczby posiadanych urządzeń. Poszczególne grupy można ponazywać, by wygodniej nimi zarządzać. Tutaj użytkownik może wybierać synchronizację między jednostkami, tak, by np. odtwarzały muzykę w wybranych pokojach, a w innych już nie.

Jako ciekawostkę dodam, że Amazon Echo opcje Bluetooth ma w swoich głośnikach już dużo dłużej. Alexa niestety nie mówi jeszcze po polsku, natomiast Google Asystent już niebawem zacznie wspierać nasz język (zwykle na głośniki dociera trochę później niż na smartfony, ale i tak pewnie wyprzedzi Amazona.