Niedawno zrezygnowałem z projektora na rzecz normalnego TV z uwagi na jakość 4K i HDR. Przekątna się zmniejszyła, ale poprawiła jakość (w moim pułapie cenowym). Producenci zaczynają częściej inwestować w połączenie rozdzielczości Ultra HD z projekcją, do tego ceny powinny spadać. Ponoć na CES zobaczymy trochę telewizorów 8K, a te wymagają większych powierzchni. Może one wpłyną na koszty projektorów 4K? LG wprowadzi w przyszłym roku drugą generację projektorów Ultra Short Throw, czyli modeli stawianych blisko ściany.

LG CineBeam Laser 4K (HU85L)

LG CineBeam Laser 4K (HU85L) od koreańskiej firmy ma zostać pokazany na targach CES 2019 w Las Vegas. Nowy sprzęt będzie tym razem bardziej poziomy, a to ze względu na skrócenie dystansu od powierzchni do nawet tylko kilku centymetrów. LG HU80KA wymagał większej odległości, więc posiadał stojącą konstrukcję. Następcę można ułożyć dużo bliżej i uzyskać 90 cali z ok. 5 cm. Tylko trochę dalej i mamy 120 calowe 4K! W pierwszej pozycji i tak będzie już wystarczająco, ale pełny efekt kina domowego można otrzymać wciąż bez większego przemeblowania.

Zabraknie tylko HDR, ale w zamian otrzymamy „wide color gamut”. Laserowy projektor ma zapewnić jasność na poziomie 2500 ANSI lumenów, co ułatwi technologia Ultra Short Throw. Światło będzie mocniejsze, bo dzięki krótkiej odległości się tak nie rozproszy. To ważne zwłaszcza dla warunków dziennych. Urządzenie RTV będzie oczywiście wyposażone we wszystkie niezbędne porty: HDMI, USB i Ethernet. Każdy nowy członek rodziny w ofercie LG to też wsparcie platformy ThinQ AI, czyli pomocy nowych, inteligentnych rozwiązań oraz technik sterowania, m.in. obsługi przy użyciu głosu. Mowa nie tylko o podstawowych funkcjach, ale też opcjach smart, czyli komend np. dla YouTube’a.

LG CineBeam Laser 4K (HU85L)

W zestawie ma być też pilot Magic Remote z systemem gestów, który osobiście polecam, bo stosuję jego żyroskopowe czujniki na co dzień. Spodobała mi się ta opcja nawigacji (dokupiłem podobną „myszkę” do komputera, podpinanego zresztą do telewizora). Pilot będzie miał też podświetlane przyciski, dostosowując się do kinowych warunków. Na razie nie ma cen, ale długo czekać nie będziemy, bo CES startuje na początku roku. Może uda się wtedy dowiedzieć czy projektor LG trafi też na polski rynek? Ciekawią mnie jeszcze informacje na temat dźwięku, bo front projektora sugeruje niezłe audio (przynajmniej oceniając budowę wizualnie).

źródło: LG