Lenovo Miix 630 – Windows 10 ze Snapdragonem 835

11 Lip 2018

Ten rok ma być przełomowy dla tabletów pracujących na Windowsie, a wszystko ze względu na możliwość wykorzystania architektury ARM. Już na styczniowych CES 2018 zapowiadano pierwsze jednostki działające w ten sposób, np. Lenovo wspomniał o modelu Miix 630. Teraz to urządzenie oficjalnie wkracza na rynek będąc bodaj drugim lub trzecim, który otrzymał tego typu konstrukcję. Czy to atak Windowsa na tablety z Androidem oraz iPady od Apple? Wygląda na to, że tamten sprzęt może czuć się zagrożony!

Lenovo Miix 360

Dlaczego? Ponieważ do rąk klientów może wpaść tablet (a właściwie ich cała seria), która zaproponuje więcej możliwości przy tym mniej więcej podobnym formacie, wadze i lekkości. Do tej pory pisałem wyłącznie o przedstawicielach tej wcześniej wymienionej grupy i o najlepszych odmianach z Windows 10 (warianty z klasy Surface). Teraz częściej przyglądał się będę urządzeniom z ARM. Oczywiście nie dam rady pisać o wszystkich propozycjach. Lenovo jest jedną z pierwszych (po HP Envy X2), więc trafiła na mój blog. Oprócz nowego podejścia do wnętrza, zainteresowała mnie też forma klawiaturki dla Miix 630.

Główny schemat dla klawiatury wciąż przypomina projekt od Microsoftu, który pozwolił innych producentom na jego stosowanie. Chińczycy lekko zmodyfikowali swój wariant i muszę powiedzieć, że może to być wygodniejsza opcja. Zarówno część z przyciskami, jak i podstawka z nóżką są etui dla tabletu. Ten dzięki temu jest lżejszy i smuklejszy. Nie potrzebuje wewnątrz elementów konstrukcji regulowanej podpórki. Skórkowy materiał nadaje też wszystkiemu klasy. Do tego zastosowanie nowych-starych chipów Qualcomma jeszcze bardziej odchudza gabaryty.

Lenovo Miix 360

Jakie inne korzyści płyną z zastosowania Snapdragona 835? Nowy typ tabletów “Always On, always connected” to możliwość ich pracy w podobnym do Androidów oraz iPadów stylu, czyli zawsze aktywnych i gotowych do pracy. Jeśli w środku jest dodatkowo moduł LTE, a w Miix 630 jest, daje nam to stały dostęp do sieci (eSIM, więc na razie nie wiem jak z kompatybilnością u polskich operatorów). Snapdragon umożliwia synchronizowanie danych, a więc także e-maili, notyfikacji i powiadomień nawet w fazie uśpienia. Tego brakuje mi w moim Surface Pro 3. To wszystko z Windowsem. Zauważacie już podobieństwo do dwóch najpopularniejszych platform na rynku? Prawdopodobnie dlatego Google wdraża Chrome OS na tabletach z rysikami, a Apple myśli o odpalaniu aplikacji na iOS w systemie macOS.

Lenovo Miix 630 otrzymał 12.3-calowy ekran Full HD z maksymalną jasnością 400 nitów. Podstawowy wariant ma 4 GB RAM i 128 GB na dane we flash. Topowa odmiana to z kolei 8 GB RAM. Z przodu kamerka 5-mpx, z tyłu 13. Frontowej partnerują czujniki IR dla rozpoznawania twarzy w systemie Windows Hello do szybkiego logowania. Bardzo podobnie do wczoraj zaprezentowanego Surface Go. Windows 10 S (wersja Security, czyli z zaakceptowanymi apkami w sklepiku) możemy zamienić na Windows 10 Professional w ciągu pierwszych 18 miesięcy. Do tego jeszcze rysik z 1024-poziomami nacisku, więc mamy w sumie gadżet 2 w 1 (laptop i notatnik z rysikiem). Generalnie wydajność i zakres pracy laptopa z nawet 20 godzinami pracy na jednym ładowaniu. Myślę, że tego potrzebował Windows 10. Całość wyceniana na 899 dolarów.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *