Kwikset Halo Touch – smart zamek na odcisk palca

9 Sty 2020

Smart zamki zintegrowane z czytnikiem palca to w sumie nic specjalnie świeżego na rynku, ale są marki, które dopiero wdrażają te technologie lub wcale ich w ofercie nie posiadają. Na CES 2020 w Las Vegas pojawił się taki model od firmy Kwikset, której zamki już na blogu wielokrotnie przedstawiałem. Kwikset Halo Touch ma otwierać drzwi bez kluczy. Naszę wejściówką ma być odcisk palca.

Kwikset Halo Touch smart zamek na odcisk palca

Kwikset Halo Touch na odcisk palca

Linie papilarne są indywidualnym wzorcem dla każdego z nas, więc są wykorzystywane do zabezpieczania wielu systemów. W świecie smartfonów stały się normą. Zmieniają się głównie technologie rozpoznawania palca. W segmencie smart home takie moduły też się spotyka. Najczęściej skanery są integrowane od razu z klamką, by już w trakcie chwytania za nią dało się zweryfikować właściciela. Kwikset zaprojektował oddzielny moduł. Taki do instalacji w miejscu zamka.

Halo Touch ma być urządzeniem do instalacji DIY, choć nie mogę potwierdzić, że dla każdego 😉 Mam głównie na myśli kompatybilność ze standardami zależnymi od regionu. Tutaj jest to głównie USA. Na razie skupiam się głównie na możliwościach i potencjale ogólnym. Pole do skanowania ma służyć zarówno do odblokowywania, jak i zablokowywania drzwi. Producent obiecuje pamięć do 100 odcisków i 50 różnych profilów. Sprawdzi się zatem także w pensjonatach. Wszystko przechowywane lokalnie, nie w żadnej chmurze.

Kwikset Halo Touch bez huba

Moduł Halo Touch od Kwikset został wyposażony w WiFi, więc nie wymaga dodatkowego mostka. Powoli rezygnuje się już z elementów pośredniczących w łączeniu systemów na Bluetooth z sieciami WiFi. Łączność odbywa się bezpośrednio. Oszczędzamy na gniazdkach, bo zwykle taki hub je blokuje. Co to w ogóle daje? Pozwala na zdalny dostęp z dowolnego miejsca na świecie, w którym mamy dostęp do Internetu. W aplikacji Kwikset na smartfon możemy zarządzać kontami, ważnościami wejściówek, czy obserwować historię wejść/wyjść.

Zastosowanie skanera linii papilarnych w smart zamku umożliwiło pozbycie się tzw. “numpadów” (klawiatur numerycznych do wprowadzania PINów). Zwykle Kwikset bazował na takich uzupełnieniach, by nie ograniczać wejścia do wirtualnych, zbliżeniowych kluczy przez telefon. Naturalnie, nie zabraknie też zwykłej dziurki na klasyczny klucz. Halo Touch ma być dostępny w kilku wykończeniach i różnej stylistyce, by lepiej dopasować się do estetyki drzwi. Jeśli zechcemy to uda się również zintegrować rozwiązanie z asystentami głosowymi – Alexą i Asystentem Google. Brakuje HomeKit, a więc i Siri. Producent wycenił swój produkt na 249$.

źródło: kwikset.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *