Po sukcesach odnoszonych na platformie iOS, włoskie studio IK Multimedia, które odnotowało już ponad 10 milionów pobrań  aplikacji w AppStore, postanowiło wejść na rynek urządzeń z Androidem. Pierwszym mobilnym programem w Google Play, będzie iRig Recorder – aplikacja do profesjonalnej obsługi dźwięku. Firma zajmuje się wdrażaniem rozwiązań dla miłośników i zawodowców z sektora muzycznego.

Apka zamieni dowolny androidowy smartfon lub tablet w zaawansowany panel do nagrywania materiałów audio. Jest to kompleksowe rozwiązanie, które przekształci telefon w wysokiej jakości sprzęt. To co stworzyli programiści i technicy firmy, klienci mogą użyć do profesjonalnych nagrań podczas wywiadów, muzycznych i teatralnych spektakli, czy po prostu dla lektorów i mówców.

Smartfon może być uzupełniony o przystawki do obsługi zewnętrznych mikrofonów lub specjalnych, wykonanych wyjątkowo dla wyjścia audio w telefonie (jack 3,5mm). Darmowa aplikacja pomoże w rejestracji dźwięku, dzięki multiprocesowym efektom przetwarzania sygnału audio. Dodatkowo, pracę ułatwią funkcje eksportu i wysyłki plików via e-mail, FTP czy poprzez kartę SD. Według twórców, aplikacja została przygotowana w ten sposób, by była jak najłatwiejsza do obsługi, bez zbędnych, skomplikowanych ustawień. Wystarczy zainstalować, uruchomić i już można korzystać ze wszystkich jej funkcji (jest również opcja natychmiastowej rejestracji zaraz po starcie apki).

Nie uświadczymy żadnych ograniczeń długości dla nagrywanego materiału, jedynym będzie tutaj pojemność naszego dysku twardego. Zarejestrowane dźwięki mogą być zapisywane bezpośrednio na pamięci wewnętrznej urządzenia (z automatycznym grupowaniem i geo-tagowaniem plików), ale również dzielone z innymi odbiornikami poprzez Wi-Fi czy Bluetooth, jak i eksportowane w jakości CD w formie nieskompresowanego formatu WAV (16-bit/44.1 kHz). Możliwe jest także oszczędzanie miejsca i kompresja nagrań do plików OGG (od 64 do 192 kbps).

Szeroka paleta efektów, pozwoli na automatyczną optymalizację poziomów i tonów, by podnieść jakość rejestrowanego dźwięku. Dane są przechowywane w trakcie każdej edycji, więc w razie wycięcia ważnych fragmentów, będziemy w stanie przywrócić oryginalny plik. Podstawowe narzędzia w aplikacji, możemy poszerzyć o dodatkowe efekty i funkcje w płatnej paczce (ok. 4,5$).

Jak widać na załączonych zdjęciach, pomocne będą standy do tabletów, czy wyjścia na mikrofony, np. te produkowane przez włoskie IK Multimedia, ale i profesjonalne XLR (ceny dodatków na stronie producenta). Obecnie programiści pracują nad łatką poprawiającą współpracę z innymi aplikacjami dostępnymi w Google Play, by zminimalizować opóźnienia podczas przetwarzania materiałów. Załączone poniżej video prezentuje funkcje i możliwości iRig Recorder dla Androida:

źródlo: IKmultimedia.com