HTC 5G Hub – szybki Internet przez smart stację

26 Lut 2019

HTC zaskoczyło na targach Mobile World Congress w Barcelonie, ale nie nowym smartfonem z 5G, a hubem dla łączności piątej generacji. O 5G mówi się dużo już od zeszłego roku, a w tym infrastruktura ma zacząć pokrywać naszą planetę. Na razie jej zasięg jest mały (w Polsce chyba tylko w centrum Warszawy), ale docelowo ma zrewolucjonizować dostęp do sieci. Być może wystarczy to, by z takiego Internetu korzystać nawet wewnątrz budynków. HTC stworzyło sprzęt właśnie do tego celu. HTC 5G Hub ma oferować szybki net w domach i biurach.

HTC 5G Hub - stacja dla szybkiego Internetu

HTC 5G Hub – stacja dla szybkiego Internetu

Już dziś wiele obszarów korzysta z mini routerów, by tworzyć sieć Wi-Fi przez kartę sim. HTC 5G Hub ma być jednostką, która da dostęp do 5G dla 20 urządzeń. Stacja przypomina smart display, ale w rzeczywistości służy tylko do połączenia. Tajwańska firma przewiduje, że z takich urządzeń świat będzie korzystał znacznie częściej niż obecnie, a to z uwagi na przyspieszenie transferu danych. Dlatego właśnie hub otrzymał też akumulator, by przy okazji był wyrobem mobilnym. Sprawdzi się wewnątrz, ale i na zewnątrz. Skorzysta na tym także sam Internet Rzeczy. W terenie akumulator 7660 mAh może służyć za przenośny bank energii, np. dla telefonu.

Hotspot w module został przygotowany w ten sposób, by na swoim 5-calowym ekranie pokazywać wszystkie najważniejsze wskaźniki dotyczące sieci. Będą to informacje o sile sygnał, podłączonym sprzęcie i poszczególnych danych związanych z 5G i siecią. Obecnie mało który operator oferuje 5G nawet na rynkach zachodnich, ale wszystko się rozwija. Taki hub będzie w stanie z powodzeniem zastąpić obecny router Wi-Fi i połączenie przez kabel (przynajmniej dla domowych potrzeb). 5G ma radzić sobie nawet z video w 4K w 60 fps. Na ten moment jest to projekt unikatowy, ale za kilka lat może być częścią domowego wyposażenia w standardzie. Dam tu przykład smart głośnika Huawei AI Cube, który połączył cechy asystenta z routerem 4G LTE. Takie same konstrukcje będą powstawać z 5G. HTC 5G Hub takim jeszcze nie jest, ale kolejne generację oraz konkurencja mogą wymusić powstawanie mobilnych stacji w stylu huba 5G z głośnikiem.

HTC 5G Hub - stacja dla szybkiego Internetu

Zajrzyjmy jeszcze do środka modułu od HTC. W hubie pracuje najnowszy Snapdragon 855 i oczywiście modem Snapdragon X50 5G. To układ, który znajdziemy w większości flagowych smartfonów. Stacja działa dzięki Androidowi 9.0 Pie, a ma wewnątrz także Asystenta Google. Jest też pamięć lokalna na pewne sprawy związane z firmwarem i aktualizacjami oraz slot na karty pamięci (można na nie pobierać np. filmy przez 5G, by potem odpalić je na TV przez kompatybilny box). HTC przekonuje też, że jego nowy wyrób przyda się do gogli VR (tych producent ma już całkiem sporo i to w wersji niezależnej). Podobno to właśnie 5G może być rewolucją dla VR/AR – przez streaming. Naturalnie, hub będzie współpracował też z LTE. Ma z tyłu również wyjście Ethernet.

HTC nie podało jeszcze ceny dla swojego huba, ale obiecał, że model pojawi się jeszcze w pierwszej połowie 2019 roku. I tak do tej pory zasięg 5G nie będzie jeszcze na odpowiednim poziomie, więc nie ma co rozpaczać. Pomysł na sprzęt jest bardzo dobry, ale zaprezentowany dużo wcześniej niż faktyczne zapotrzebowanie i możliwości rynku. Firma będzie mogła się jednak w przyszłości pochwalić, że jako pierwsza zaproponowała taki router.

źródło: HTC

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *