HP Z VR Backpack

Na razie o niezależnych goglach VR z naprawdę mocarnymi podzespołami możemy raczej pomarzyć. Trzeba podpinać się do odpowiedniej jednostki, która jednak trochę waży. Trwają niby prace nad bezprzewodową transmisją sygnału do gogli, ale gdy potrzebny jest płynny obraz w pełnej rozdzielczości bez lagów, lepiej użyć HDMI. HP o tym wie, więc cały czas usprawnia swoje plecakowe komputery. Ten nowy segment (wearable PC) cały czas się jeszcze rozwija, więc konstrukcje są stale modyfikowane i dostosowywane do zauważanych potrzeb. Najnowszy HP Z VR Backpack został skonstruowany dla rynku enterprise.

Do tej pory „plecaki” takie powstawały z myślą o graczach, a przecież rozwiązania VR są kierowane do znacznie szerszej grupy użytkowników. Sprzęt przygotowano do potrzeb biznesowych, gdzie VR jest wykorzystywane do projektowania, konstruowania i realizacji projektów, a nie zabawy, gry lub rozrywki. Potrzebne są w tym wypadku wygodne komputery, czyli bez plączących się pod nogami przewodów. HP Z VR Backpack to biznesowa odmiana modelu HP Omen X, czyli jednostki gamingowej. Producent postarał się, by komputer był wielozadaniowy, tj. sprawdził się zarówno w ruchu, jak i stacjonarnie.

HP Z VR Backpack

HP Z VR Backpack otrzymał specjalną konstrukcję pozwalającą na założenie PC na plecy, a pod zdjęciu gogli można komputer odłączyć od ubieralnego modułu i postawić na biurku. To po prostu bardziej kompaktowa edycja urządzenia (Intel Core i7-7820HQ z vPro, grafiką NVIDIA Quadro P5200 z 16GB i opcją konfiguracji pamięci na dane (do 32 GB DDR4-2400 i 1 TB na dane). Kompatybilność z HTC Vive i Oculusem Rift, ale również innymi, bardziej niszowymi headestami. Parę kilo na plecach pewnie lekko odczujemy, ale nie jest ponoć aż tak źle. Do tego odpowiednie chłodzenie, czyli usytuowane w takim miejscu, które gwarantuje przepływ powietrza (łącznie z odprowadzaniem ciepła – sprzęt nie będzie nas podgrzewał).

Trzeba niestety uwzględnić, że komputer na baterii będzie działał jedynie 60-90 minut (w trybie VR). Na szczęście kontynuowany jest tu system podwójnych akumulatorków, z których jeden można wymienić na naładowany, by zachować ciągłość pracy (80% ładwane jest w godzinę). W ten sposób jednostka może pracować cały czas, byle pamiętać o ciągłym ładowaniu jednego z modułów z energią. To ważna sprawa właśnie przy użytku biznesowym, np. przy prezentacjach. Jak pewnie się domyślacie, HP Z VR Backpack nie będzie tani. Ma kosztować 3299 dolarów i trafić do oferty we wrześniu.

źródło: HP