Smart głośniki oferują zwykle dwie główne funkcje – dostęp do komend asystenta oraz sterowania nim naszą biblioteką muzyczną. Pojawiają się też inne jego wariacje, m.in. tego typu soundbary, czy moduły zintegrowane z dodatkowymi funkcjami (nawet lampkami lub ładowarkami). Harman Kardon Citation Oasis łączy Asystenta Google ze smart budzikiem oraz radiem FM. Zachowując oczywiście stylistykę rodziny Citation. Sprzęt właśnie zadebiutował na polskim rynku.

Harman Kardon Citation Oasis smart budzik głośnik

Harman Kardon Citation Oasis z Qi

Oasis rozszerza portfolio Harman Kardon o spójny z resztą Citation model kolejnego bezprzewodowego głośnika. Tych producent (należący już chyba do Samsunga) ma już kilka i to różnorodnych. Mniejszych i większych, ale skupionych na multi-roomowym audio. Najnowsza propozycja jest jedną z mniejszych. Płaski kształt nie jest tu przypadkowy. Firmie zależało, by górna cześć była w pełni wykorzystana. Nie tylko jeśli chodzi o panel sterowania (jako alternatywa dla komend głosowych), ale też w innej roli. Harman Kardon zintegrował głośnik z bezprzewodowym ładowaniem. Standard Qi pozwoli indukcyjnie podładować kompatybilne urządzenia, m.in. smartfony, tablety, słuchawki czy smart zegarki.

Ten format najlepiej pasuje na szafkę nocną przy łóżku, gdzie telefon bardzo często kończy za dnia użytkowanie. Przez noc może się podładować, by być gotowym do pracy od samego rana. Harman Kardon Citation Oasis ma też centralnie obsadzony ekranik. Prosty, ale wystarczający do przekazania godziny, ale pewnie też przekaz z radia (stację oraz częstotliwość). Wszystko obszyto materiałem od Kvadrat, duńskiego specjalisty od wykończenia. Dostępny ma być w klasycznej czerni i szarości.

Harman Kardon Citation Oasis

Harman Kardon Citation Oasis to smart radio

Citation Oasis to smart radio. Konkretnie cyfrowe DAB/DAB+. To ważna część wyróżniająca głośnik na tle rywali. To nie pierwsze radyjko połączone z głośnikiem lub ładowarką, ale jedno z nielicznych w integracji z wieloma nowoczesnymi protokołami łączności. Jest inteligentnie, a pisząc to mam na myśli praktycznie wszystkie najpopularniejsze standardy: Bluetooth oraz Wi-Fi, ale także AirPlay od Apple oraz Chromecastem od Google. Jest też mikrofon typu far-field, a więc o większej czułości dla Asystenta Google. To bardziej rozbudowany smart głośnik, choć o nie jakiejś nadmiernej mocy. Wystarczy jednak do słuchania muzyki z radia w mniejszym pokoju, no i oczywiście do budzenia smart alarmem.

Urządzenie jest kompaktowe, więc nie liczmy na jakieś mega brzmienie (jest 12W), ale powinno być dobrze. To w końcu Citation, tylko bardziej spłaszczony. Możliwe, że głośnik sprawdzi się również w kuchni. W zasadzie wszędzie tam, gdzie słuchamy zwykle programów, podcastów i audycji radiowych. Głosem ustawimy alarmy, czyli ogólnie kalendarz i budzik. Oczywiście z opcją wybudzania ulubioną stacją radiową. Tak, jak każdy smart głośnik, jest też możliwość ustawienia budzenia ulubionym kawałkiem, czego akurat nie polecam. Po co nienawidzić ulubioną muzykę 😉 Zadbano też, by dało się odciąć urządzenie od WiFi w trybie nocnym. Wyłączyć można też nasłuch, by zachować prywatność. W zestawie jest też aplikacja na iOS oraz Androida, w której znajdziemy cały ekosystem urządzeń Harman. Cenę ustalono na 849 zł. Dosyć sporo.

źródło: harmankardon.com