Trzymaliście kiedyś w rękach PlayStation Vita? Jednym z wyróżniających konsolkę elementów jest dotykowy panel na tylnej obudowie. Oprócz dotykowego ekranu OLED (w pierwszej generacji), z tyłu otrzymaliśmy pole do nawigacji przydatne w wielu grach. Dawało to dodatkowy „fan” przy specjalnie projektowanych do tego grach. Czy w tablecie można wdrożyć podobny system? Na Kickstarterze pojawił się projekt pierwszego na świecie tabletu z prześwitującym ekranem dotykowym i nawigacją po obu jego stronach! Jest czytelny, a do tego posiada specjalny interfejs i oprogramowanie do obsługi na wierzchu, jak i z tylnej jego strony.

Wszystko po to, by zaangażować do pracy wszystkie nasze palce, gdy trzymamy urządzenie oburącz. Idea bardzo interesująca i posiadająca bardzo duży potencjał, który mogą rozwinąć zwłaszcza projekty pomysłowych developerów. Nie tylko może zrewolucjonizować pisanie na wirtualnej klawiaturze, ale dostarczyć nowych możliwości w świecie rozrywki i gier. Wszystkie podzespoły schowano w górnej części sprzętu tak, by sam ekran był dostępny z obu stron. Wyświetlacz ma być na tyle wyraźny, że bez trudu poradzimy sobie z odczytem treści na froncie, ale i na tyle „przezroczysty”, aby pokazywać dotykane fragmenty z wierzchu.

W ten sposób wszystkie dziesięć palców jest widocznych i gotowych do działania. Grippity korzysta z platformy Android, ale obsługuje podwójny system gestów (obustronny). To kolejna zaleta takiego tabletu. W chwili, gdy giganci elektroniki spierają się i patentują swoje proste gesty na multidotykowych ekranach, producent tego wynalazku proponuje nam zaawansowane komendy z wykorzystaniem dwustronnego panelu! Jest to całkowicie nowe podejście do przenośnego grania i innych funkcji mobilnego sprzętu. Przezroczysty wyświetlacz może stać się rzeczywistością, a nie częścią wizji w filmach science fiction.

Całość przygotowano w ergonomicznym wydaniu, w którym wygodnie będzie sięgać kciukami z wierzchu oraz resztą palców z tyłu ekranu. Producent twierdzi, że przezroczyste ekrany będą następną generacją wyświetlaczy i chyba mają racje. Już widziałem kilka wizji nawigowania po szklanych powłokach i nie były to wcale wspomniane wyżej filmy rozgrywające się w dalekiej przyszłości. Grippity to twór wykorzystujący technologię „Semi-Transparent”, czyli półprzezroczystego wyświetlacza LCD. Posiada on w prototypowej wersji rozdzielczość 800 x 480 pikseli. Część ekranu jest nieprzezroczysta (u góry).

A zaczęło się od prac nad wygodną klawiaturką…

Tylny panel to opatentowany element z multidotykową warstwą. Nad wszystkim pracuje procesor ARM Cortex A8 512K RAM. Autorzy wykorzystali Androida 4.2, ale docelowo ma to być najnowsza wersja systemu Google. Jest również sensor IR, który wykorzystamy do parowania z TV lub innym sprzętem do telewizora, co pomoże stworzenia bardzo nowoczesnego pilota. Nie zabrakło modułu Wi-Fi, Bluetooth i slotu na karty SD. Grippity posiada też 4GB wewnętrznej pamięci. Jaką jeszcze przewagę może mieć taki układ i system sterowania? Zalety znajdą użytkownicy z dużymi palcami, które tutaj nie zasłonią malutkich przycisków – w końcu możemy nawigować „od spodu” wyświetlacza.

Zainteresowani? A może coś o wadach? Myślę, że i takie się znajdą. Pamiętajmy tylko, że to początek technologii. Projekt można wesprzeć finansowo na Kickstarterze. Warto odnotować, że poprzedni model Grippity opierał się tylko o klawiaturkę, teraz otrzymujemy coś więcej, Androida z możliwością instalacji setek tysięcy tytułów z Google Play!

źródło: Kickstarter via engadget.com