Przeglądałem rano papierowe wydanie dziennika Metro i rzucił mi się w oczy krótki, ale jakże zabawny krótki news na temat nowych metod identyfikacji olsztyńskich pojemników na śmieci w ramach przygotowań do wchodzącej 1. lipca ustawy śmieciowej.

Przejrzałem szybko Internet na smartfonie i faktycznie, o sprawie piszą od wczoraj różne portale, a najpełniej opisuje sytuację olsztyńska Gazeta Wyborcza. Najwyraźniej, władze tego miasta, bardzo poważnie wzięły sobie do serca, przyszłe nowe przepisy i już wyposażają strażników miejskich w najnowsze technologie.

O czym mowa? Rozpoczęła się akcja, mająca na celu identyfikacje i analizę pojemników na śmieci, z których korzystają mieszkańcy miasta. Od drugiej połowy roku, to gminy mają odpowiadać za wywózkę śmieci, więc radni wpadli na pomysł by zliczyć śmietniki i przygotować się do egzekwowania opłat (kto nie będzie posiadał pojemnika będzie podejrzany o nieopłacanie składek za wywóz śmieci).

Zliczanie, ocena i stan ma być ułatwiona przez specjalnie zaprojektowaną aplikację na smartfony. Sprawne i szybsze analizy będą oparte na wprowadzaniu danych przez strażników polujących na pojemniki. Dotykowe ekrany telefonów pomogą w „zaznaczaniu położenia śmietników na cyfrowej mapie Olsztyna, zebranie informacji o rozdzaju i pojemności pojemników, a na koniec przesłanie danych do systemu zarządczo-kontrolującego, z którego będą korzystali pracownicy wydziału środowiska” – słowa dyrektora wydziału środowiska olsztyńsiego Urzędu Miasta (ZA: Gazeta Wyborcza Olsztyn).

Strażnikom pomogą aktualne mapy i moduł GPS, a także dostęp do Internetu. W razie konieczności, robione są także fotografie kubłów na odpady. Akcja rozpoczęła się już w zeszły czwartek, pogoda – ciągłe opady śniegów i minusowe temperatury – nie pomagają w zabawie z wyświetlaczami ekranów dotykowych.

Brzmi komicznie, ale w rzeczywistości mobilne technologie pojawiają się już wszędzie, nawet w sprawach dotyczących śmieci (a właściwie pieniędzy). Gmina przeznaczyła sporą sumę na wdrożenie systemu, bo ponad 49 tys. zł (dane z GW). Co jednak jeśli mieszkańcy trzymają kontenery w niedostępnych miejscach?

Strażnicy korzystają najpewniej ze smartfonów z Androidem.