Smart głośniki Cortana z IFTTT i innymi kanałami

20 Lut 2018

W zeszłym tygodniu Cortana zyskała kilka nowych możliwości. Asystentka Microsoftu jest nieco w tyle za konkurencją, więc każda informacja dotycząca rozszerzeń jest cenna (szczególnie dla producentów smart głośników i giganta z Redmond). Przypomnę, że Cortana jest dostępna dosyć szeroko jeśli chodzi o sprzęt mobilny, ale stacji dla smart domów za wiele nie ma, przynajmniej na razie. Połączenie sił z kanałem IFTTT oraz popularnymi urządzeniami z segmentu inteligentnych wnętrz powinno zwiększyć zainteresowanie wirtualnym pomocnikiem.

Cortana IFTTT

Od 16 lutego 2018 Cortanie dano możliwość współpracy z kilkoma istotnymi partnerami. Akurat sekcja smart home wymaga szerokiej bazy kanałów, więc im więcej tym lepiej. Najważniejsza, moim zdaniem, z nowej listy jest opcja współdziałania z serwisem If This Then That (IFTTT). Integracja z ponad 550 aplikacjami oraz urządzeniami to wręcz masowy dostęp do nowych funkcji. IFTTT pozwala na rozbudowę możliwości scen o wartościowe reakcje, czyli bogatszy zakres komend. Chodzi głównie o tworzenie ciekawszych scenariuszy i automatyki.

Oprócz przepisów dla IFTTT dołączają też popularne ze świata smart domów marki,m.in. Ecobee, Honeywell Lyric, gniazdek TP-link, czy LIFX. O wszystkich na blogu już wielokrotnie pisałem. Mowa o termostatach, czy oświetleniu, które można połączyć ze smart głośnikami oraz Cortaną bezpośrednio. Oczywiście, aby to zrobić należy otworzyć aplikację z Cortaną na Windows 10 lub systemach na smartfony i tablety (iOS, Android). Tam w zakładce Connected Home należy dodać nowe produkty, które rozwijają menu o nowe powiązania. IFTTT stale rozbudowuje swoją listę kanałów, więc często wyprzedza bezpośrednią komunikację. Pod tym względem wszystko przypomina współpracę z Alexą, która z IFTTT już działa. Generalnie łatwiej będzie wydawać polecenia naszemu inteligentnemu wyposażeniu.

Mimo tej wartościowej aktualizacji Cortana wciąż przegrywa z Alexą, czy Google Asystentem. Dla Polaków i tak wszyscy asystenci słabo (lub wcale) wspierają język polski. Microsoft obiecał większy rozwój Cortana Skills, więc należy spodziewać się pojawiania kolejnych partnerów. Oby tylko Cortana dotrzymała kroku rywalom.

źródło: Windows Blog

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *