Acer ConceptD OJO gogle VR 2160p

Podczas targów CES 2019 w Las Vegas Acer zaprezentował prototypowe gogle VR z ulepszonymi parametrami. Już wtedy wiadome było, że nie jest to jeszcze bezpośredni następca OJO 500, a high-endowy projekt dla profesjonalnych twórców. Niedawno azjatycka marka przedstawiła platformę ConceptD, w ramach której przedstawiono ten prototyp jako model ConceptD OJO. Wciąż nie wiadomo kiedy zadebiutuje, ani ile konkretne będzie kosztował, ale specyfikacje są już znane, więc można się im przyjrzeć.

ConceptD OJO – high-endowe gogle VR

Gogle wirtualnej rzeczywistości poprawiają swoje właściwości z generacji na generację, zwłaszcza jeśli chodzi o wyświetlacze, czyli najważniejszy element konstrukcji. Panel w ConceptD OJO ma rozdzielczość 4320 x 2160 pikseli, co jest znaczną poprawkę względem OJO 500 i jego 1440 x 1440 na oko. Pod tym względem mamy więc jakość na poziomie tego co niedawno pokazano w HP Reverb. To potwierdza tylko, że powoli 2160p to nowy standard w goglach VR. Oba modele pracują na platformie Windows. W sumie jest 2.25 razy więcej pikseli niż w OJO 500, z czego należy się cieszyć.

Acer ConceptD OJO gogle VR 2160p
Para topowych gogli VR od Acer: StarVR One i ConceptD OJO.

Wariant ConceptD OJO posiada dwa oddzielne wyświetlacze z regulacją IPD. Poprawi się zatem także postrzeganie obrazu od strony optyki. Konsumencka wersja Acer Mixer Reality regulacji nie posiadała. Konstrukcja nowego modelu będzie przypominała odmianę „500”, m.in. zdejmowany moduł z ekranem. Zmienił się delikatnie design, choć generalnie jest bardzo zbliżony. Lepsze ma być mocowanie do głowy, które zaczerpnięto z gogli StarVR One (należące do Acera). Audio jest z kolei otwarte, a więc dające dostęp do dźwięku ze świata wirtualnego, ale i realnego. To rozwiązanie przypominające najnowszego Oculusa. Imersja dźwiękowa będzie przez to troszkę gorsza, ale opcjonalnie będzie można użyć zamkniętych słuchawek zewnętrznych.

ConceptD OJO współpracują z systemem Windows, więc należy wnioskować, że wewnątrz jest ten sam system śledzenia ruchu z 6DOF bez zewnętrznych czujników. Nie wspomniano nic o kontrolerach. Tutaj też podejrzewam kompatybilność z precyzyjnymi odmianami znanymi z wielu innych rywali. Ciekawi mnie czy sprzęt będzie łączył się także ze smartfonem, jak prototypowa wersja na targach CES. Niestety nie będzie to konsumencka jednostka, więc trudniej ją będzie nabyć do zabawy prywatnej. Głównie z uwagi na o wiele wyższą cenę. OJO 500 kosztują 400$, więc trzeba przeliczać ze dwa razy więcej za model ConceptD. HP Reverb wyceniono na 600$.

źródło: Acer