Kolejna znana firma dołącza do wyścigu w sekcji Augemented Reality. Zwykle są to marki kojarzone z multimediami video, tymczasem na technologie AR postawi także Bose, czyli producent sprzętu audio! W jaki sposób Amerykanie rozszerzą rzeczywistość związaną z dźwiękiem? Muszę przyznać, że skojarzenie pojęć AR i audio nieco mnie zaintrygowało. Bose przygotowało rozwiązania dla wearable, ale dostarczane nie w obrazie a w warstwie dźwiękowej. Ciekawe.

Bose AR

Bose sprytnie chce skojarzyć swój brand z nowymi trendami, a AR do takich właśnie należą. Najnowsze technologie Bose AR mają dostarczać odpowiednie udźwiękowienie dla ubieralnych gadżetów z działu słuchawek, okularów i gogli. Tych wszystkich urządzeń ostatnio przybywa i zwykle skupiają się na zmyśle wzroku. Warto dostosować do tego również dźwięk, ale niekoniecznie bezpośrednio z wirtualnym obrazem. Chodzi o coś innego – o rozszerzenie tego co widzimy o dopasowany kontekstowo  dźwięk.

O co chodzi? Najlepiej podać przykłady. Bose proponuje swoje audio AR w podróżach (turystyce), nauce, muzyce i w wielu innych sytuacjach. Wszystko można zintegrować z obecnymi aplikacjami oraz oprogramowaniem i w tym właśnie widzi szansę Bose. Bose AR może dorzucić komentarz audio, instrukcje i przeróżne informacje jako rozwinięcie tego na to co aktualnie patrzymy, np. na lotnisku, w muzeum i w dowolnej lokalizacji, która zostanie włączona w system. W ten sposób otrzymamy nawigację, pomoc w rozszyfrowaniu znaków z informacjami itd. Potencjał niby jest.

Bose AR

Przy okazji dodano też gesty przy pomocy ruchu głową, więc kontrola odtwarzacza muzycznego lub poleceń związanych z akcjami nie będzie problemem. Co ciekawe, nie będzie tu połączenia z kamerką. Bose AR ma bazować wyłącznie na sensorach śledzących ruch głowy oraz GPS ze smartfonów z iOS lub Androidem. Firma stworzyła pierwszy prototyp w postaci okularów, w które wbudowano system Bose AR. Urządzenie (limitowane) będzie oferowane wyłącznie developerom, by to oni rozwijali technologie w swoich produktach (poprzez AR SDK dostępne jeszcze tego lata). Już zapowiedziano tu współpracę ze znanymi apkami, takim jak: Strava, TripAdvisor, czy Yelp. Czy to wypali? Moim zdaniem bardzo ciekawa koncepcja wykorzystania AR w nieco innej formie niż ta obecnie nam przedstawiana. Projekt zapowiedziano na SXSW 2018.

W czym Bose AR będzie lepszy od popularnych asystentów głosowych, którzy przecież takie wsparcie mogą w zasadzie otrzymać? Jego przewagą ma być wykorzystanie współpracy z lokalizacją i brak konieczności bazowania na obrazie. Czasem ten nieco nas rozprasza i nie skupiamy się na treści. Komentarz do tego co widzimy w rzeczywistości może być wartościowym rozszerzeniem, o ile będzie umiejętnie wkomponowany.

źródło: Bose