Baidu to najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa w Chinach. To odpowiednik Google na terenie Azji chińskojęzycznej, który posiada zdecydowany udział miejscowego rynku. W czasach, kiedy Google próbowało jeszcze osiągnąć jakieś cele w Chinach, Baidu było dwukrotnie popularniejsze od amerykańsiego konkurenta, a gdy z powodu cenzury Google wycofało swój produkt, chińska wyszukiwarka jeszcze bardziej urosła.

Naśladując swojego rywala ze wschodu, Baidu potwierdziło, że prowadzi prace nad podobnym rozwiązaniem wykorzystującym rzeczywistość rozszerzoną i integrację ze smartfonami do okularów Google – projektu Glass. Chiński produkt stanie się zapewne klonem amerykańskiego szkła, ma posiadać bardzo podobne funkcje i zapewne zbliżone rozwiązania technologiczne. O patenty będzie ciężko, gdyż chiński rynek często kopiuje zachodnie rozwiązania. W pracach nad projektem będzie pomagać amerykański Qualcomm – jeden z liderów i specjalistów komunikacji bezprzewodowej.

projekt Google Glass – interaktywne okulary z asystentem głosowym oraz integracją ze smartfonem, który umożliwia funkcje rzeczywistości rozszerzonej. fot. google.com/glass/

Chiński okular będzie nosił nazwę Baidu Eye. Z funkcji, które znamy już z Google Glass, będzie posiadał m.in. specjalny ekranik, sterowanie głosowe, asystenta głosowego, przenoszenie dźwięku przez kości użytkownika, integrację z funkcjonalnościami smartfona, możliwości rzeczywistości rozszerzonej oraz, przede wszystkim, wyszukiwarkę Baidu. Nie zabraknie obsługi gestów, które maja ułatwić obsługę zawartości ekranu. Podobnie jak Glass, Eye ma posiadać możliwość korzystania z zewnętrznych aplikacji poszerzających możliwości narzędzia.

Informacje krążyły po sieci w formie plotek już od kilku dni, teraz oficjalnie potwierdzono prace nad projektem. Rzecznik Baidu – Kaiser Kuo – poinformował o mini ekraniku LCD, który będzie montowany na specjalnych okularach, wspomagany przez mini kamerkę, która rozpozna ruchy i gesty oraz mimikę twarzy do obsługi Baidu Eye. Kuo nie wie jeszcze czy firma skomercjalizuje projekt, który jest na etapie przygotowań i testów. Narzędzie jest pewnego rodzaju eksperymentem w przeciwieństwie do pelnej komercjalizacji i masowej produkcji przewidzianej dla Google Glass.

Powiedziano, by nie porównywać obu okularów do siebie z uwagi na fazy ich przygotowania. Według informacji na temat źrodła zasilania, bateria ma umożliwiać pracę do 12 godzin na jednym ładowaniu, które zostaną osiągnięte, m.in. dzięki procesorom Qualcomm. Projekt ma być skategoryzowany od strony software’owej do tzw. platformy typu open-source. Nie byłoby dziwne, gdybyśmy znaleźli tam jakąś wersję Androida.

źródło: sina.com