Ayi – smart lustro z AI

6 Cze 2019

Ayi smart lustro

Smart home rozwija się dzisiaj bardzo szybko i tak jak w każdym innym segmencie są tu też pewne etapy wdrażania poszczególnych rozwiązań. Zaczynamy zwykle od inteligentnego sterowania światłem, by dalej rozbudowywać wnętrza o kolejne, coraz bardziej zaawansowane moduły. Czasem te nowe w naszym wnętrzu elementy są bardziej, czasem mniej przydatne. Kiedyś technologie wkroczą do praktycznie każdego miejsca w domu, m.in. do luster. Te na razie toczą walkę o zainteresowanie tematem, gdyż klienci nie wiedzą jeszcze czy jest sens integracji odbicia z ekranem. Ayi spróbuje do tego przekonać.

Ayi – lustro z inteligentnym oprogramowaniem

Projekt Ayi to nie pierwszy tego typu wyrób. Od kilku lat smart lustra próbują przekonać do swoich funkcji. Odkąd nie rozstajemy się z ekranami telefonów i często tak układamy pracę i codzienne czynności, by szybko wrócić do odczytu wiadomości, informacji i powiadomień, że naturalnym stanie się przeniesienie odczytów na każdy możliwy panel. Ma to ułatwić nam poruszanie się po domu bez ciągłego poszukiwania smartfona, ale też dorzucić opcje, których wcześniej nie było, a mogą sprawdzić się w nowym środowisku. Inteligentne lustra oferują różny zakres możliwości. Pokazywałem na blogu te proste, gdzie znajdują się widgety z podstawowym przekazem, ale i takie z warstwami AR, dla których powstają specjalne aplikacje.

Ayi ma połączyć cechy smart ekranu, inteligentnego lustra oraz asystenta w odbiciu. Powoli doceniamy centralne panele w postaci Smart Display z wbudowanymi asystentami głosowymi, więc ich całkiem naturalną ewolucją może być format połączony z lustrem. Efektowny interfejs ukryjemy w elemencie dekoracyjnym i uaktywnimy jego możliwości w razie potrzeby. Wciąż będzie gównie lustrem, ale w razie konieczności także podglądem dla podobnych wieści z telefonu. Do tego gestowa obsługa, komendy głosowe i specjalny system adaptacji do użytkownika przez uczenie maszynowe, a więc Sztuczną Inteligencję. Ayi ma wykorzystać aplikacje Androida, sugerować rekomendacje dotyczące zdrowia i dysponować rozwiązaniami AR. Oczywiście jeśli developerzy uznają, że warto tworzyć takie programy, a do tego potrzebna jest masowa sprzedaż.

Autorzy tego urządzenia mają nadzieję zebrać odpowiednią ilość pieniędzy podczas zbiórki funduszy na crowdfundingowej platformie Kickstarter. Producent chce wprowadzić lustro na rynek jeszcze pod koniec tego roku. Oprócz nowych możliwości w modelu znajdziemy też wiele z tych funkcji, które obecnie otrzymujemy w ramach hubów do sterowania domem. Będzie to można wydobyć dzięki kanałowi serwisu IFTTT. Opracowywane jest połączenie z Alexą i Asystentem Google. Na razie przedstawiane są głównie wizualizacje i koncepcje funkcjonowania większości funkcji.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *