O projekcie Tango pisałem na blogu kilka razy, ale na razie urządzeń korzystających z dobrodziejstw sensorów głębi nie jest za wiele. Google od kilku lat rozwija temat rozwiniętego AR, czyli współpracującego z lepszymi czytnikami otoczenia, aby technologie Rzeczywistości Rozszerzonej były efektowniejsze, ale i efektywniejsze. W zeszłym roku zadebiutował Lenovo Phab Pro 2 i do tej pory był jedynym smartfonem z modułami opracowanymi z Google. Na Tajwanie zadebiutował Asus ZenFone AR, czyli drugi taki sprzęt.

Asus Zenfone AR

Od Lenovo różni go jednak to, że został też dostosowany bezpośrednio do gogli Daydream, czyli jest jednym z pierwszych, które oferują wsparcie zarówno AR, jak i VR. Mamy zatem atrakcyjny telefon do zabawy na platformie Wirualnej Rzeczywistości oraz pomoc Tango w kreowaniu cyfrowych modeli 3D na rzeczywistym środowisku. ZenFone AR zapresentowano już na styczniowych targach CES, ale dopiero teraz ma swoją premierę i to lokalnie. Globalna data sprzedaży jeszcze przed nami, ale w tym roku.

Specyfikacje ZenFona AR są ciekawe. To spory, bo aż 5.7-calowy model z ekranem 2560 x 1440, chipem Snapdragon 821 i aż 8 GB RAM! Do tego 256 GB na dane i 3300 mAh baterią. Asus planuje również odmianę z 6 GB RAM z 32 GB „dyskiem”. Te podzespoły są ważne dla przetwarzania danych, ale najważniejszy jest tył smartfona. Tam zmieszczono system aż trzech kamerek. 23-megapikselowa służy do pstrykania zdjęć. Ma optyczną i elektroniczną stabilizację obrazu oraz podwójny flash LED. Dwie pozostałe kamerki to już sensory głębi oraz ruchu.

Asus Zenfone AR

Taki miks trzech aparatów pozwala na korzystanie z aplikacji oraz oprogramowania Tango. Chodzi tu o programy w Rzeczywistości Rozszerzonej, które w perfekcyjny sposób wpasują wirtualne obiekty w środowisku widzianym przez ekranik. Dekorowanie wnętrza, gry i inne rozwiązania mają funkcjonować o wiele lepiej niż przy użyciu zwykłego smartfona. Swoje robi tu precyzja pomiarów. Baza aplikacji nie jest jeszcze bogata, ale będzie zwiększała się wraz z zainteresowaniem kolejnych producentów, którzy mogą już mieścić moduły Tango w niegrubych obudowach.

Asus ZenFone AR otwiera też rynek na zupełnie nowe aplikacje. Android wraz z goglami Daydream i czujnikami głębi to szansa na instalację zupełnie nowej kategorii programów. Mowa o wykorzystanie takich rozwiązań, w których możemy skorzystać jednocześnie z rozszerzenia rzeczywistości z nałożonymi na głowę goglami (adapterami na smartfony). Dać ma to nowy typ interakcji i poruszania się po tzw. Mixed Reality. Na szczęście tematem tym interesuje się sporo firm i marek, więc software’u i kompatybilnego hardware’u powinno przybywać.

 

źródło: Asus