O firmie Archos nie piszę na blogu za wiele. Dzisiaj przedstawię jej nowy wyrób, który odbiega od standardów na rynku. Projekt Archos Play Tab to ogromny tablet mający zastąpić planszę do gry, tj. zaoferować jej wirtualną imitację do zabawy z tytułami na wyświetlacz z Androidem. To nie pierwszy tak duży tablet tego typu (Samsung Galaxy View miał 18 cali) , ale jeden z pierwszych wycelowany w fanów planszówek. Archos ma 21.5 cala i został przystosowany do wieloosobowego grania. Wirtualizacja gier planszowych nastąpiła już dawno temu. Czas dopasować format ekranu.

Archos Play Tab - tablet planszą do gier

Archos Play Tab – tablet planszą do gier

Przekaże wam najpierw ciekawostkę. Czy wiecie, że Archos był pierwszą marką, która zaoferowała Androida w tabletowym wydaniu? Jeszcze Google nie wprowadził modyfikacji pod większe ekrany, a francuski producent już posiadał taki sprzęt. Można powiedzieć, że firma była swego rodzaju prekursorem. Tym razem tabletowy format, znacznie większy od standardów, proponuje w konkretnym celu. Nazwijmy to rodzinnym tabletem do grania. Dosyć dawno temu jedna polska firma stworzyła smart kostkę do gier. Archos celuje w ten sam segment, choć takich dodatków tu zabrakło, a szkoda!

Nie ma tu większej potrzeby na super ostry ekran. Panel ma po prostu wyświetlać gry na płasko, czyli tak jak tradycyjnie na stoliku lub podłodze. Wychowałem się na planszówkach z lat dziewięćdziesiątych, więc patrzę na taki gadżety z sentymentem (o ile zdadzą egzamin!). Full HD powinno wystarczyć. Całość działa na Androidzie 9 Pie. Pozwoli to na instalację wielu tytułów, choć najlepiej w integracji z platformą Archos. Tutaj zadania dla firmy, by oferowała rodzaj własnego sklepiku, w którym znajdą się kompatybilne gry. Pracy nad tym nie ma za wiele, bo ekran jest po prostu większy. Dobrze jednak zebrać bibliotekę w jednym miejscu i pokazać co taki gadżet może.

Archos Play Tab - tablet planszą do gier

Play Tab powinien działać fajnie z Monopoly, Uno, czy Scrabble (smartfony musiałby być tabliczkami dla literek, czy kart). Nic nie zastąpi planszówki, ale nowoczesne wydanie może zainteresować szersze grono, zwłaszcza młodszych graczy. Wymaga to jednak dopracowania i zachęcania producentów gier do dopasowania dodatków. Jeden ekran nie wystarczy, by wygodnie pograć (zawsze w pudełkach są elementy przeznaczone do wglądu dla poszczególnych graczy). Zaletą może być animacja do gier, automatycznie przesuwające się pionki (choć to akurat największy fun!). To nie pierwsze podejście do tematu tablic wizualizujących gry planszowe. Jak zapewne zauważyliście, temat nie „zażarł”. To wymaga pomysłu i partnerów. Od tego zależy sukces.

Czy Archos zrobi to dobrze? W Google Play jest ponad 1000 gier, które dałoby radę odpalić na Play Tab. Oby wygodnie. Za tablet trzeba zapłacić 250 euro. Premiera późnymi wakacjami.

źródło: Archos