Anker Roav Bolt – Asystent Google w samochodzie

9 Sty 2019

Pomysł na dostarczenie asystenta głosowego do samochodu nie jest nowy. Można przecież wykorzystać wirtualnego pomocnika przez telefon lub smartwatch. W zeszłym roku Amazon zaproponował Alexę w postaci oddzielnego modułu, a teraz pojawiły się dwie bezpośrednie odpowiedzi na Echo Auto. Na targach CES 2019 podobne wynalazki pokazało JBL w modelu Link Drive i Anker w wersji Roav Bolt. Oba oferują mniej więcej to samo, ale tylko ten drugi ma jakieś sensowne grafiki w sieci, więc oprę sę na nim.

Anker Roav Bolt Asystent Google w samochodzie

Anker Roav Bolt – Asystent Google przez wtyczkę

Roav Bolt to prostej konstrukcji gadżet. Producent stworzył “dongle” do “zapalniczki” kokpitu, by zamienić dowolny pojazd w ten nieco bardziej smart. Smart jeśli tak właśnie myślimy o dostępie do asystenta głosowego w aucie. Zasada działania jest adekwatna do Echo Auto. Ładowarka zasila moduł, ale nie blokuje go całkowicie, gdyż na boku są dwa porty USB do podładowania innych urządzeń. W ten sposób w kompaktowy sposób dorzucimy do wnętrza nasłuch Asystenta Google. Bluetooth 5.0 ma umożliwić podłączenie się do systemu audio samochodu i już mamy coś w rodzaju smart głośnika w aucie.

Jest też wyjście AUX, więc można połączyć się z nagłośnieniem przewodowo. Wyrób jest dzięki temu kompatybilny z praktycznie z większością samochodów. Po skonfigurowaniu wszystkiego będziemy mogli wygodnie wydać polecenie, zapytać o coś, poprosić o nawigowanie do celu (BTW: Google Maps zaczyna w końcu integrację z Asystentem Google), czy streamować muzę z telefonu. Na górze Bolta są charakterystyczne cztery diody LED i logo asystenta od Google. Nasłuchem zajmą się dwa mikrofoniki. Całość nie zajmuje wiele miejsca, a poprawia jakość dostępu do wirtualnego pomocnika. Jeśli nasz telefon słucha nas na zablokowanym ekranie, to zakup dodatku od Anker jest raczej zbędny, ale na razie ta opcja jest tylko w wybranych smartfonach (Google obiecało, że będzie rozszerzać te rozwiązania, choć ja nie do końca jestem do tego przekonany).

Anker Roav Bolt Asystent Google w samochodzie

Anker Roav Bolt – zamiast Android Auto?

Niby w autach są już platformy Android Auto i CarPlay od Apple, ale wciąż kojarzą się z droższymi lub nowszymi modelami samochodów. Tam też jest dostęp do asysty. Modele od Anker i JBL to tańszy sposób dostępu do chociaż części funkcji samochodowych. Głównie głosowych i audio. Asystent jest tu oferowany przez telefon, natomiast wtyczka to tylko adapter z “przedłużką”. Dwa mikrofony powinny lepiej usłyszeć polecenia, a jest też przycisk do bezpośredniego wywoływania asystenta bez “hej/OK Google”. Generalny cel to sterowanie funkcjami, m.in. telefonicznymi, bez odrywania wzroku od drogi lub sięgania po telefon. Procedura łączności jest typu plug-and-play, więc po pierwszym połączeniu i ustawieniach wszystko powinno łączyć się automatycznie. Anker wycenił Roav Bolt na niecałe 50$.

źródło

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *