Amazon ma już naprawdę pokaźna ofertę urządzeń kompatybilnych z Alexą. Nie mówię teraz o całym ekosystemie wszystkich producentów, ale o własnym portfolio rozwiązań. Kilka tygodni temu odbyła się zresztą prezentacja kolejnej generacji nowej rodziny Echo. Nie przedstawiono wtedy jednego gadżetu, który dopiero dziś ujrzał światło dzienne. Mowa o Fire TV Blaster – małemu urządzeniu, które włączy do usług asystentki Amazon także starszy sprzęt RTV. To nic innego jak adapter IR pod komendy Alexy.

Amazon Fire TV Blaster

Fire TV Blaster jak Broadlink

Nowy gadżet Amazona przypomina w działaniu moduły Broadlink, z których ja w swoim smart domu osobiście korzystam. Akurat w przypadku moje urządzenia jest to Asystent Google, ale Alexa też tu działa. Fire TV Blaster jest klonem Broadlinka, ale w oficjalnym wydaniu amerykańskiego lidera w segmencie asystentów głosowych. W generalnym skrócie, dorzuca nowoczesną obsługę głosową urządzeniom z poprzedniej epoki (jakkolwiek to brzmi). Starsz sprzęt RTV będzie reagował na polecenia głosowe. Trzeba będzie jednak zastosować czujkę IR, która wyśle sygnał w podczerwieni zaraz po usłyszeniu konkretnej komendy.

Fire TV Cube posiadał pewne możliwości z tego zakresu, gdyż podłączało się go do telewizora. Fire TV Blaster jest tańszym zamiennikiem, który zintegrujemy np. z mniejszym Fire TV oraz smart głośnikiem Amazon Echo. Zbudować będziemy mogli wspólne akcje, które aktywują sprzęt lub włączą i wyłączą go po skończonej pracy. Funkcjonować ma to wobec projektorów, TV, systemów audio i innego RTV. Trzeba będzie oczywiście zbudować współpracę przez aplikację. Myślę, że Blaster od Amazona nie ma aż takich możliwości, jak Broadlink, ale w obrębie swoich rozwiązań będzie wystarczający. Broadlink wydaje się nieco bardziej uniwersalny, zwłaszcza w wersji radiowej, gdzie włączymy w sieć jeszcze więcej urządzeń.

Amazon Fire TV Blaster pilot Alexa IR

Fire TV Blaster – Alexa jak pilot

Jak to w ogóle działa? Łączymy Fire TV (modele Stick, Stick 4K, Fire TV 3 gen), Fire TV Blaster oraz Amazon Echo, by wspólnie z RTV reagowały na komendy. Uruchomimy tak telewizor, zmienimy kanał, będziemy kontrolować soundbar lub zestaw audio, a na koniec uda się wszystko zgasić jednym poleceniem. Blaster nie ma wewnątrz mikrofonu, więc nasłuchem zajmuje się smart głośnik. W pudełku będzie też przewodowy extender, zwiększający zasięg IR. Ciekawi mi mnie interfejs dla funkcji tworzenia akcji w aplikacji Fire TV na iOS lub Androida, a więc także wygodę budowania podczerwonych odpowiedników dla komend. W Broadlinku jest to w miarę ok, ale trzeba się naustawiać. Ilość poleceń zależy od naszych potrzeb, więc jeśli chcemy sterować wszystkim, to trzeba się trochę napracować.

Amazon obiecuje sprzedaż Fire TV Blaster w zestawach. Bundle packi mają zawierać wszystkie trzy składowe, by dało się nabyć kompletny ekosystem. Za Echo Dot, Fire TV Stick i Fire TV Blaster trzeba będzie zapłacić niecałe 80$. Sam Blaster wyceniono na niecałe 35$. Gadżet będzie dostępny od grudnia na wybranych rynkach: USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech.

źródło: Amazon