Alexa Guard – strażnik domu przez smart głośniki Echo

14 Maj 2019

Gdy tylko poznałem właściwości systemu nasłuchującego komend głosowych w smart głośnikach, doszedłem do wniosku, że technologie far-field sprawdzą się w jeszcze innej dziedzinie – pilnowania naszego domowego mienia. Kamerki widzą, ale mikrofony słyszą. Jest wiele smart urządzeń do czuwania nad wnętrzem, w których detekcja dźwięku uaktywnia nagrywanie oraz przekaz obrazu do smartfona. Dlaczego nie wykorzystać do tego smart głośnika? Alexa Guard to nowy system strażnika przez głośniki Echo, który zapowiedziano ponad pół roku temu.

Alexa Guard - głośnik Echo strażnikiem

Alexa Guard – głośnik Echo strażnikiem

Asystent głosowy w domu to fajna sprawa. Odpowiada na pytania, aktualizuje aplikacje przez polecenia, czy steruje naszym domem. Im więcej smart gadżetów, tym cały ekosystem jest ciekawszy. Sam głośnik Amazona też jest stale aktualizowany o nowe funkcje, bo jest tu jeszcze sporo do zaoferowania. Mikrofony będą teraz nie tylko słuchać naszych komend, ale też czuwać nad wnętrzem, gdy je opuścimy. Tryb strażnika Alexa Guard ma nasłuchiwać nietypowych dźwięków i reagować na nie automatycznymi akcjami lub scenami, dając nam oczywiście znać o wydarzeniu odpowiednim powiadomieniem.

Zastosowano tu banalny mechanizm. Skoro inteligentny głośnik ma wystarczająco czułe mikrofony, to dlaczego nie dać im nowego zadania. Najlepiej we współpracy z elementami monitoringu Ring, gdzie obejmiemy większy obszar wnętrza. Echo potrafią wychwyciś polecenia z drugiego końca pomieszczenia, więc w ciszy powinny być jeszcze skuteczniejsze. System uaktywni się wraz z komendą “Alexa, I’m leaving” (wciąż bez polskiego języka na ten moment). Asystentka będzie wtedy czuwać nad kilkoma aspektami. Wykryje włamanie, ale też sygnały czujników dymu, czy CO. W razie tego pierwszego uruchomi oświetlenie lub będzie imitować obecność. Jeśli posiadamy smart system ochrony to integracja z nim będzie w trybie Guard pełniejsza.

W nasłuchu uczestniczyć będą wszystkie Echo w domowej sieci. Jeśli są dobrze rozmieszczone po budynku, to wykrywanie zdarzeń będzie precyzyjniejsze. Zauważmy, że w momencie wyjścia z domu mikrofony cały czas działają. W normalnym trybie reagują na słowa kluczowe potrzebne do startu rejestracji polecenia. Echo wykryją wzorce związane z tzw. Smart Alerts. Na początek będzie dotyczyło to charakterystycznych odgłosów, np. wybijanej szyby, czy wspomnianych czujników pożarów. Liczę, że kiedyś analizy uwzględnią więcej i to w sposób inteligentny, by nie przesyłać właścicielowi fałszywych sygnałów, np. odgłosów czworonoga. Chyba, że AI rozpozna wzorce szczekania związane z czujnością psa wobec poruszających się wokół złodziejów.

źródło: Amazon

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *