Alexa Announcements

Smart głośniki odpowiadają na nasze pytania oraz wykonują polecenia, ale są też rodzajem komunikatora. Jeśli w naszym domu mamy więcej takich modułów to możemy przekazywać pozostałym domownikom informacje jak przez intercom. Bez krzyczenia na cały dom. Funkcje „broadcast” w Amazon Echo nazywają się Alexa Announcements i są dostępne już od ponad roku. Teraz trafiają na głośniki od producentów third-party.

Alexa Announcements dla wszystkich third-party

Nie poświęcałem tej opcji oddzielnego wpisu, więc teraz jest okazja przedstawić funkcjonowanie trybu Alexa Announcements. W Polsce ten tryb będzie pewnie nazywał się „Alexa Obwieszczenia”(lub coś w tym stylu), o ile Amazon wprowadzi w końcu do naszego kraju język polski… Announcements działa w bardzo prosty sposób i służy do wysyłania komunikatów przez rozstawione po mieszkaniu stacje. Wystarczy aktywować komendę odpowiednią frazą i przekazać wiadomość. Trafi ona do reszty znajdujących się w domu osób.

Alexa Announcements
Alexa Announcements na smart temostatach ecobee4 oraz włącznikach ecobee Switch+.

Wszystko wykorzystując zasady intercomu. Alexa nagra nasz komunikat i odtworzy go w innych pokojach. Tam gdzie ustawione są smart głośniki z asystentką. Czas na obiad? Może trzeba kogoś zawołać? Nie trzeba się już drzeć. To praktyczna funkcja, ale ograniczona była do modułów Echo od Amazona. Nie wszyscy korzystają z Alexy tylko na tych głośnikach. Od dłuższego czasu asystentka dostępna jest na wiele innych urządzeń: telewizorów, smart głośników od innych producentów, soundbarach itd. Niebawem polecenia “Alexa, announce”, “Alexa, tell everyone” lub “Alexa, broadcast” (Alexa, ogłoś/obwieść” – lub coś w ten deseń) będzie dostępna dla certyfikowanych przez Amazona partnerów.

Dzięki temu ogłoszenia w mieszkaniu powinny dotrzeć dużo szerzej. Jeszcze pod koniec 2018 roku tryb ten był dostępny także na Sonosach (i chyba Ecobee), ale głośnikom innych marek tego brakowało. Teraz Announcements dotrą na wszystkie modele, które przejdą wspomnianą wyżej certyfikację. Poszczególne modele w jednej wspólnej sieci powinny też ze sobą współgrać. Nie musi to być sprzęt tylko jednego producenta. Dodam na koniec, że Google Home też ma taką funkcję. Póki nie ma oficjalnego wsparcia języka polskiego na smart głośniki, z „broadcast” można korzystać tylko z ustawieniami języka obcego.

źródło: Amazon