Adidas GMR – smart wkładki dla piłkarza (synchro z FIFA Mobile)

10 Mar 2020

Kilka dni temu widziałem zwiastun nowego projektu Adidasa, który miał połączyć wearables z ulepszeniami w mobilnej FIFIE. Dzisiaj amerykański gigant oficjalnie przedstawił swój nowy gadżet. Adidas GMR (czytaj “gamer) to smart wkładki do butów, pozwalające śledzić nasze umiejętności, wykonywać wyzwania i poprawiać swoje statystyki oraz potencjał profilu w grze FIFA Mobile na smartfony. Ubieralny  moduł z czujnikami ma synchronizować się z aplikacją, a więc angażować graczy do ruchu i przekładania postępów do wirtualnego środowiska.

Adidas GMR - smart wkładka

Adidas GMR – smart wkładka do korków

Akurat grupa fanów lubiąca gry piłkarskie jest prawdopodobnie aktywniejsza od innych graczy, więc nie sądzę, by koncepcją główną była ich aktywizacja. Adidasowi chodził raczej o wyciągnięcie potencjału tkwiącego w połączeniu noszonej elektroniki z cyfrowym światem. Wymyślono inteligentne wkładki, które wsuniemy praktycznie do dowolnego buta. W zamyśle chodzi jednak o ten piłkarski. To w korkach gramy na boisku i dzięki nim mamy wyższy skill (oczywiście zakładam, że wygodny but dostosowany do kopania piłki i stabilnego trzymania się murawy daje więcej niż zwykły bucior).

Adidas wymyślił sobie, że nadszedł czas na konkretne łączenie potencjału, by zainteresować zabawą klientów. W całości uczestniczą w sumie trzy firmy: EA SPORTS, Google oraz Adidas. Wkładki Adidas Gamer wykorzystują bowiem moduł znany z Project Jacquard. Pierwszy wyrób łączący czujniki z odzieżą dotyczył kurtki Levi. Czas na coś o wiele ciekawszego. GMR jest w stanie wykrywać aktywność i to bardzo konkretną. Zbierze odczyty z kopnięć (strzałów), sprintów, czy podań, a pewnie też wielu innych metryk, by monitorować technikę oraz umiejętności piłkarza i nagradzać go wirtualnymi nagrodami. Statystyki z realnego boiska dadzą korzyści w grze FIFA Mobile. Otrzymamy różnego rodzaju bonusy dla naszej wirtualnej drużyny w Ultimate Team.

Adidas GMR + FIFA Mobile =

EA Sports zapewnia, że postępy z murawy będą od razu widoczne w grze FIFA Mobile (oczywiście po uprzedniej synchronizacji wkładki ze smartfonową aplikacją). Im więcej gramy w realu, tym lepsze parametry zobaczymy w grze. Tutaj trzeba będzie się jednak postarać, bo nie wystarczy po prostu pobiegać. Podejmując wyzwania i realizując cele będziemy za to wszystko odpowiednio nagradzani. Poprawiając Skill Boosts podniesiemy ogólną ocenę. Pomóc w tym mają algorytmy uczenia maszynowego. Adidas GMR ma umożliwić realizację długofalowych celów, a więc można to połączyć z treningiem, co przypomina gadżety fitness, ale na boisku. Pierwszy challenge nazwano Master Finisher. Jest związany ze strzałami, czyli raczej skrojony pod napastników. Umówmy się jednak, ze strzały oddają tez obrońcy (czasem nawet lepsze!).

W Master Finisher wystarczy oddać 40 mocnych strzałów i wyzwanie będzie zaliczone. Za zdobyte monety (wirtualne) podniesiemy wybrane elementy, m.in. wspomniany wyżej Skill Boosts. Możliwe jest też rywalizowanie ze znajomymi i prowadzenie list rankingowych. Wkładka GMR będzie oferowana w różnych rozmiarach, by pasować do większości butów (głównie tych od Adidasa, a kolekcja w ofercie jest tu obszerna). Potrzebna będzie też oddzielna aplikacja Adidas GMR. Jest dostępna na iOS oraz Androida. Wychodzi na to, że możliwe jest po prostu śledzenie statystyk, natomiast połączenie konta z FIFA Mobile to dodatkowe możliwości wykorzystania danych. Nie każdy przecież musi chcieć mierzyć odczyty tylko pod grę. Gamifikacja była jednak głównym pomysłem całego projektu. Modulik z czujnikami trzeba będzie okresowo ładować. Nie wiem na jak długo wystarczy bateryjka, ale to też zależy od naszej ruchliwości i częstotliwości treningów/meczów. Na dole pod artykułem załączyłem kilka innych projektów z działu piłki nożnej. I jeszcze na koniec cena Adidas GMR. Parę wkładek z sensorami wyceniono na 35$, ale możemy też kupić jedną. Po co nam dwie jeśli druga noga służy nam tylko do podpierania? 😉

źródło: Adidas

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *