Acer OJO 500

Acer był jednym z pierwszych partnerów Microsoftu, który uczestniczył przy rozwoju platformy Windows Mixed Reality. Teraz jest jednym z pierwszych producentów, którzy prezentują drugą generację swojego wyrobu dla Wirtualnej Rzeczywistości. Model OJO 500 został przygotowany specjalnie na targi IFA w Berlinie, gdzie będzie można zobaczyć i przetestować jednostkę osobiście podczas wystawy. Jakie zmiany wprowadzono w nowych goglach VR? Jest ich kilka. Czy wystarczających i zachęcających do zakupu? Zerknijmy razem.

Przede wszystkim uwagę zwraca otwierana konstrukcja gogli. Acer twierdzi, że to pierwsza tego typu, pozwalająca na utrzymanie lepszej czystości, ale też wygodniejsze użytkowanie całego headsetu. OJO 500 ma zdejmowany przód, czyli moduł, w którym znajduje się optyka. Być może projekt uwzględnia coś więcej niż użytek domowy, tj. przystosowanie do stosowania w ruchliwych miejscach, np. parkach rozrywki, prezentacjach itd. Tam trzeba dbać o higienę gogli dużo mocniej. Świetnie powinno się to przetestować podczas targów, gdzie na wyrób będzie na bardzo wielu głowach.

Acer OJO 500

Bardzo ciężko jest mi stosować określenie druga generacja, ponieważ najważniejsze parametry pozostały niestety bez zmian. Mam na myśli wyświetlacze. Acer ich nie poprawił. To wciąż dwa ekraniki 2.89 cala w technologii LCD i rozdzielczością 2880 x 1440 (łącznie) z 90 Hz odświeżaniem i 100-stopniowym zakresem widzenia. Nowe, oprócz obudowy, są zintegrowany system audio, który nie zamyka przed otoczeniem na zewnątrz. Został ona nawet opatentowany. Jest jednak również opcja wykorzystania typowych słuchawek. Do tego wbudowany mikrofonik. Pasek od gogli można szybko zdemontować i wyprać. Są również twardsze odmiany uchwytu na głowę. Dopracowano też ustawienia mechanizmu optycznego ze wsparciem instrukcji z aplikacji mobilnej. Użytkownicy nie zawsze dostosowywali prawidłowo obraz, więc odbiór całego urządzenia był gorszy. Poprawna regulacja tu w przypadku efektów VR bardzo istotna sprawa.

Przypomnę jeszcze, że gogle Acera dalej posiadają system śledzenie ruchu i pozycji 6DoF, w których uczestniczą wbudowane kamerki oraz sensory. Do tego oczywiście precyzyjne kontrolery ruchu na Bluetooth. Gogle OJO 500 kosztować mają niecałe 500 euro. Powinny zadebiutować w okolicach listopada. Obecnie platforma Rzeczywistości Mieszanej Windows 10 posiada wsparcie ponad 2500 gier i aplikacji, w tym dostęp do Steam VR (oprócz Microsoft Store).

źródło: Acer.com