Xioami AirDots – budżetowe słuchawki z BT 5.0

6 Lis 2018

Aż się trochę dziwię, że dopiero teraz Xiaomi wprowadza bezprzewodowe “pchełki”. Lepiej późno niż wcale, bo w bogatej ofercie chińskiego giganta brakowało takiego wyrobu. Jak nie trudno się domyślić, projekt będzie nawiązywał do strategii cenowej marki i będzie kosztował dużo mniej od podobnych modeli konkurencji. AirDots to smart słuchawki z Bluetooth 5.0 za 25-30 dolarów, czyli o wiele, wiele mniej od niemal wszystkich rywali. Jeśli do tego będzie to konkurencyjny jakościowo produkt i zaoferuje podobne funkcje to będzie interesującym wyborem. Sprawdźmy!

Xiaomi AirDots

O jednej ważnej charakterystyce już wyżej wspomniałem. To protokół Bluetooth w wersji 5.0, czyli kilku istotnych możliwościach: lepszemu zasięgowi, pewniejszemu połączeniu, lepszym transferze i energooszczędności. Słuchawki powinny zatem bezproblemowo łączyć się z bezprzewodowym źródłem (smartfonem, czy smart zegarkiem) i utrzymywać stabilną transmisję/streaming. Współcześnie już wszystkie modele starają się korzystać z BT 5, ale jeszcze niedawno wielu producentów wolało zainwestować w generację 4.2 (Apple w AirPods nie ma piątej generacji).

Mi AirDots Youth Edition mają minimalny design i jestem troszkę w szoku, że nie kopiują wyglądu słuchawek Apple (kolor i nazwę już trochę zapożyczyli, przynajmniej pierwszy z członów). Wykończenie jest plastikowe, ale w tym progu cenowym nie ma co oczekiwać jakości premium. Mimo, że jest to budżetowy produkt to ma w specyfikacjach całkiem poprawne parametry. Nie będzie może odporności na wodę, czy aktywnego wyciszania, ale już sam Bluetooth 5.0 w tej cenie to coś atrakcyjnego. Bateria ma wytrzymać cztery godziny, natomiast schowek do transportowania dorzuci kolejnych dwanaście.

Xiaomi AirDots

Słuchawki ważą jedynie po 4.2 gramy i mają czułe na dotyk powierzchnie do sterowania odtwarzaczem lub wywoływania asystenta. Wynika z tego, że będzie tu też mikrofonik, a to pozwoli też na połączenia głosowe (zestaw słuchawkowy). A jak z jakością dźwięku? Mogę tylko przekazać, że wewnątrz wbudowano 7.2 mm przetwornik. Na ten moment AirDots pojawią się tylko na terenie Chin, ale pewnie w końcu będą miały też swoją globalną premierę, jak wiele innych urządzeń. Ich debiut planowany jest na 11 listopada.

źródło

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *