Smartwatch i beacon trackerami życia rodzinnego

14 Lut 2017

Cały czas kolejni producenci starają się znaleźć jakąś ciekawą, nową funkcję dla smart zegarków. Smarwatche mają swój potencjał i nie są ograniczone do wybranych działań, choć większość oferuje oczywiście zbliżony zestaw opcji. Japońskie Veldt przygotowało gadżet, który spróbuje monitorować życie rodzinne, czyli czas spędzany razem. To nietypowy rodzaj trackera, interesujący od strony proponowanych analiz. Tottori West Family Time Watch ma zatem zbliżać członków rodziny i zadbać o zacieśnianie więzi.

Tottori West Family Time Watch

Faktem jest, że większość z nas spędza coraz więcej czasu przy ekranie i pewnie właśnie to chce zmienić wearable od Veldt. Jeśli wszyscy w rodzinie będą wyposażeni w ubieralne gadżety, a w tym wypadku tak ma być, to cały system ma zacząć zbierać dane na temat czasu spędzanego pomiędzy wszystkimi domownikami. To z kolei ma pozwolić na prowadzenie statystyk i analizowanie sytuacji, czyli wspólnych okresów (poświęcanego wzajemnie czasu). Zarówno rodzice, jak i dzieci otrzymają automatyczny analizator, stając się elementami Internetu “Rzeczy”.

Wystarczy bezprzewodowa komunikacja we wspólnej sieci (inteligentny zegarek, dziecięcy tracker i smartfon). Te wszystkie urządzenia w powiązaniu ocenią “jakość” rodzinności. Jej poziom będzie oceniany na podstawie odległości, która maksymalnie osiąga 30 metrów zasięgu. Tarcza ma prezentować kolorowe powiadomienia, sygnalizujące efekty (podobnie jak to robią bransoletki fitness, wskazujące progres), podpowiadając członkom sieci jak się zachować. To niestety smutne, że trzeba wymyślać specjalny tracker ze wskaźnikiem wstydu, by rodzicie spędzali z maluchami więcej czasu.

Smartwatch dla rodzica i beacon na nadgarstku dziecka.

Poczytałem nieco więcej o tym specyficznym projekcie i okazuje się, że jest on uzupełnieniem programu Tottori Prefecture w Japonii. Rząd próbuje aktywizować życie rodzinne w wybranych regionach kraju. Raporty wskazują, że zwłaszcza azjatyckie obszary zaczynają odczuwać efekty technologicznych rewolucji, wpływających na wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku. Przeważanie ubieralne urządzenia z kontrolą rodzicielską skupiają się na analizach pozycji GPS oraz geofencingu, a Tottori West Family Time Watch będzie czymś ponad to. Nie wiadomo jednak czy zadziała i jakie zbierze dane. Na nie trzeba będzie chwilę poczekać.

źródło: Nikkei Technology, Veldt

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *